Centrum Światowych Dni Młodzieży nadal działa

Młodzi z Centrum Światowych Dni Młodzieży spotkali się 7 października w salkach katedralnych. Wspólnie podzielili się swoimi świadectwami i wrażeniami z wyjazdu do Portugalii. W wydarzeniu wziął udział Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Mimo, że Światowe Dni Młodzieży zakończyły się dwa miesiące temu, młodzież z kieleckiego Centrum ŚDM nie kończy działalności. Wciąż organizują spotkania, na których poprzez formację i integrację zacieśniają więzi między sobą nawzajem i z Chrystusem.

– Cieszę się, że doświadczyłam tego, jak mimo ogromnych różnic kulturowych i światopoglądowych ten jeden Chrystus łączy nas wszystkich na całym świecie. Dzięki temu doceniam to, że w Polsce mamy „wygodę” wierzyć nie bojąc się, że coś nam zagraża – mówi Julia.

– Moment, który wspominam najdłużej to ten, kiedy papież przejeżdżał pomiędzy nami na polu Campo da Graça - byliśmy brudni, zmęczeni, nieumyci. Myśleliśmy, że będzie przejeżdżał tylko po najbliższym do sceny sektorze i nagle... Papież pojawił się przed nami! Załam sobie sprawę, że Chrystus też tak pomiędzy nami chce przechodzić, gdy jesteśmy „w dołku” – wspomina Karina.

– Najbardziej ujęła mnie ludzka życzliwość. Na co dzień trudno tę życzliwość zauważyć wśród nas. A na tych Światowych Dniach Młodzieży było jakbyśmy wrócili do domu albo odwiedzili dalszą rodzinę i wszyscy się doskonale rozumieliśmy – dodaje Ola.

Biskup Marian Florczyk, dla którego to nie były pierwsze Światowe Dni Młodzieży, tak mówił o swoich obserwacjach. – To co się stało z tymi Światowymi Dniami Młodzieży to jest jakaś mądrość Jana Pawła II. Kiedy chciał on zrobić takie światowe dni to m. in. Kościół francuski się nie chciał zgodzić. No bo kto tu przyjedzie? Podobnie było w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dopiero zaskoczeniem dla świata, tego który się sprzeciwiał, była obecność samej młodzieży – że tyle przyjechało, że się tak zachowywali – przyznaje biskup.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Lizbonie, a następne planowane są na rok 2027 w Seulu. Chętni do włączenia się w przygotowania do ŚDM mogą przyjść na kolejne spotkanie, które przewidywane jest na 4 listopada.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć