Chęciny: Msza św. i przysięga świętokrzyskich terytorialsów

Wyjątkowa uroczystość miała miejsce w 4 Niedzielę Wielkiego Postu, 27 marca 2022 r. w kościele św. Bartłomieja, a później na Rynku w Chęcinach.

Sumie przewodniczył ks. ppłk Grzegorz Kamiński, proboszcz Parafii Garnizonowej w Kielcach, modląc się w intencji żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego samego dnia na chęcińskim rynku złożyli wojskową przysięgę.

Mszę św. koncelebrował również ks. prof. Andrzej Żądło, profesor kieleckiego seminariu i były Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz Jan Kukowski wskazał na wyjątkowość miejsca, w którym modlili się żołnierze - lokalizacja świątyni w pobliżu zamku, gdzie przed wiekami rycerze bronili królewskich skarbów. Ks. Kukowski przypomniał także, że w chęcińskiej świątyni kręcono sceny do filmu „Przygody Pana Michała" w scenie pogrzebu kaznodzieja wołał w słowach, które cytował Pasterz naszej parafii gratulując żołnierzom i wskazując na ich wyjątkowe zadania: „Panie Wołodyjowski (...) larum grają, wojna nieprzyjaciel w granicach a Ty się nie zrywasz. (...) Co się stało z tobą żołnierzu". Po czym podziękował wszystkim za obecność, przedstawicielom władz parlamentarnych i samorządowych.

Po Mszy św. zebrani wysłuchali koncertu „Solidarni z Ukrainą” w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej oraz zespołu wokalnego Cantus Dei działającego przy tejże parafii. Kolejno zebrani przeszli na Rynek, gdzie w obecności zaproszonych gości i mieszkańców Chęcin żołnierze złożyli przysięgę wojskową.

>> Relacja na stronie Radia Kielce

>> Relacja na strpnie TVP3 Kielce