Codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej został przysłany list z Kazachstanu – od naszego misjonarza ks. Wojciecha Skorupy. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chystus!!!

Pan Jezus pozostawił nam wielki dar - swoje Najświętsze Ciało i Krew. Ileż łask wylewa On na nasze dusze przez swoją cichą obecność w Świętych Darach. Codziennie przed Mszą św. praktykujemy godzinną adorację Najświętszego Sakramentu w parafii św. Antoniego z Padwy w Kokczetawie (Kazachstan). Ludzie przychodzą do świątyni, aby przez kilka minut pobyć w ciszy, odpocząć w obecności Boga od codziennych spraw i trosk, podziękować za wszelkie otrzymane od Niego dobro i prosić o zdrowie, siły i błogosławieństwo dla swoich rodzin. W niedzielę na dwie godziny przed Mszą św. modlą się babcie, najstarsi potomkowie Polaków zesłanych do Kazachstanu. To kręgosłup naszej parafii, ci, którzy ją budowali, każdą cegłę nosili w dłoniach, ugniatali cement. Nie zostało ich już wielu, ale ich wierność modlitwie i chęć przebywania w świątyni jest po prostu niesamowita. Potomkowie wygnanych Polaków z Zachodniej Ukrainy, wiele w życiu przeżyli – głód, wojnę i zakaz wiary w Boga. Mimo wszystkich prób, dziś są w kościele, przed Jezusem ukrytym w Świętych Darach, modlą się do Niego, śpiewają polskie pieśni, nawet te, które kiedyś śpiewały ich matki w ojczyźnie. O daj mi daj, Jesusa daj… tekst tej piosenki naprawdę chwyta za serce.

W stolicy Kazachstanu – Astanie znajduje się piękna katedra ku czci Maryi Nieustającej Pomocy, w której od około dwudziestu lat odbywa się nieprzerwany kult Świętych Darów. Co noc na Adorację przyjeżdżają wierni z parafii naszej archidjecezji, którzy muszą pokonywać 600-800 km, aby modlić się całą noc! To jest prawdziwa pielgrzymka. Nasi parafianie bardzo lubią te pielgrzymki. Utworzyliśmy 2 grupy: męską grupę uwielbienia i grupę kobiecą. To czas rozmów między nimi, modlitw i nowych spotkań. Miło jest widzieć mężczyzn z torbami pełnymi jedzenia idących ulicą, bo trzeba przejechać całe 350 km autobusem, a potem modlić się całą noc. To wymaga wielkiego wysiłku! Jest wiele pięknych świadectw takiej modlitwy. Na przykład Nikołaj, który pracuje jako stróż w parafii. Mówi że wszystko, o co prosił Boga w modlitwie na adoracji się spełniło. Były trudności z mieszkaniem, problemy rodzinne i z Bożą pomocą wszystko zostało rozwiązane. Malika, młoda kobieta w wieku 30 lat, cierpiała na depresję i była obserwowana przez psychologa – który jest muzumaninem i to on poradził jej, aby poszła do kościoła katolickiego. Ona jako posłuszna pacjentka zrobiła wszystko i wchodząc do tego cudownego miejsca gdzie był wystawiony Najświętszy Sakrament, nie mogła już stamtąd wyjść, poczuła bardzo mocną miłość Boga. Pół roku później poprosiła o chrzest. Jezus chce, abyśmy przychodzili do Niego, szukali Jego obecności, tylko On może uleczyć nasze rany i uczynić nas naprawdę szczęśliwymi.

Na północy Kazachstanu znajduje się mała wioska Oziornoje. Została założona przez Polaków na wygnaniu w 1936 roku. Jego nazwa pochodzi od cudownie utworzonego jeziora, w którym pojawiło się tak wiele ryb, że można było je łowić rękami. Ludzie odmawiali różaniec, nie było księży, trudno było uwierzyć skąd się pojawiła tak duża ilość ryb. Maryja jako dobra matka wysłuchała modlitwy swoich dzieci i nikt nie umarł z głodu. Na cześć Matki Bożej zbudowano świątynię, bardzo podobną do świątyni w Medziugorju. Teraz to miejsce jest narodowym sanktuarium Kazachstanu. Przybywa tu wielu pielgrzymów aby się modlić. Innym szczególnym miejscem jest tam ołtarz Adoracji „Gwiazda Kazachstanu”. Jest to wysoce artystyczne dzieło Mariusza Drapikowskiego. W centralnej części ołtarza, pełniącej funkcję monstrancji, znajduje się obraz Matki Boskiej trzymającej na rękach Dzieciątko Jezus, w miejscu którego umieszczona jest Hostia. Ludzie miejscowi i pielgrzymi idą do sanktuarium, aby pobyć w obecności Boga. Mieszkańcy wsi, mimo pracy i codziennych trosk, zostawiają wszystko, by znaleźć czas na modlitwę. To mała oaza na stepie, gdzie ludzie odnajdują Boga. Wysławiamy Miłość i Miłosierdzie Boga, Jego Obecność w Świętych Darach. Pan Jezus powiedział: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście... a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych (Mt 11,28-30).

Bóg wzywa cię osobiście, abyś przebywał w Jego obecności, tak jak Maryja, która siedziała u Jego stóp i słuchała, jak bardzo cię kocha. Przyjdź do Niego, On czeka...

Z pamięcią w modlitwie

Ks. Wojciech Skorupa
MISJONARZ Z KAZACHSTANU

Można wesprzeć posługę naszych kieleckich misjonarzy:

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

Za wszystkie ofiary składamy z serca płynące Bóg zapłać!