Czas epidemii to dla Polaków sprawdzian dojrzałości i religijności

Trzeba powoli nabierać odwagi, przełamywać pewne obawy w związku z epidemią, ale z zachowaniem daleko idącej ostrożności - stwierdził bp Jan Piotrowski, odnosząc się do apelu Episkopatu Polski, by wierni liczniej uczestniczyli we Mszach św.

Jak dodał, nie możemy żyć wiecznie w wirtualnym świecie, on potrzebuje odnowy zarówno w życiu religijnym, jak i świeckim.

Ordynariusz diecezji kieleckiej powiedział, że taka sama odpowiedzialność ciąży na tych, którzy przyjdą do kościoła, jak i na osobach, które odwiedzą galerie handlowe, czy też odprowadzą dziecko do przedszkola.

Hierarcha dodał, że wciąż obowiązuje dyspensa dla osób, które na przykład ze względów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, mogą jednak duchowo przeżywać Eucharystię, oglądając lub słuchając transmisji w mediach.

Biskup powiedział, że czas epidemii będzie dla Polaków sprawdzianem dojrzałości i religijności.

- Takie trudne momenty w historii zawsze sprawdzają naszą dojrzałość i wierność powołaniu chrześcijańskiemu. Osobiście życzyłbym sobie, aby było więcej ludzi modlących się w kościołach, bo te sytuacje graniczne i trudne, które przeżywamy, pobudzają człowieka do refleksji, z pytaniem o sens życia, o jego wartość, o ludzkie powodzenie - mówił.

Hierarcha stwierdził, że każdy człowiek ma prawo do pewnego komfortu życia, ale nie jest to ostateczny cel, dlatego ufa, że mądrość Polaków i wiernych ochrzczonych pozwoli im odnaleźć ścieżki do Kościoła, szczególnie na przeżywanie świątecznej i niedzielnej Eucharystii. Biskup Kielecki nie wykluczył, że w świątyniach będzie odprawianych więcej Mszy, by większa liczba wiernych mogła uczestniczyć w liturgii.

Gość Radia Kielce powiedział, że kryzys ekonomiczny, wywołany pandemią, dotyka niemal wszystkich diecezji, ale inwestycje już zaplanowane, szczególnie te, na które uzyskano dofinansowanie np. unijne będą realizowane.

Odnosząc się do rozpoczynającego się w tym tygodniu jubileuszu 850-lecia katedry kieleckiej biskup poinformował, że będzie on skromniejszy niż planowano. Ze względu na epidemię, nie będzie organizowana procesja z Patronką Kielc Matką Boską Łaskawą ulicami miasta. Biskup zaapelował do wszystkich diecezjan o modlitwę.

tekst za: radio.kielce.pl