Czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu

Czuwania modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu mają już swoją 5-letnią historię. Pierwsze czuwanie miało miejsce 11 maja 2016 r., 9 września br. odbyło się piąte czuwanie modlitewne w tym roku, a licząc od początku to już 29. Na stałe wpisały się one w kalendarz wydarzeń religijnych Sanktuarium Maryjnego w Szczaworyżu.

Udział księży i gości z różnych stron diecezji kieleckiej, a czasem i spoza sprawia, że wymiar tych czuwań przekracza granice parafii. Spotkania te oprócz codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy św. stały się dodatkowym elementem formacji życia religijnego parafian i biorących w nich udział gości. Oprócz wymiaru duchowego, formacyjnego i historycznego, stworzyły nową tradycję i stały się dobrym przykładem, jak można ubogacać i ożywiać życie religijne w parafii.

Wrześniowe czuwanie modlitewne o godz. 19.00 rozpoczął ks. proboszcz Stanisław Kondrak witając serdecznie przybyłych gości i parafian. Czytane przez parafiankę Anię fragmenty kazania Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominały, że ten Wielki Polak całym swoim życiem uczył nas zaufania i wdzięczności, co potwierdzają Jego słowa: „Kościół uczy nas dziękować Bogu nie tylko za krzyż, ewangelię, Eucharystię i łaskę, ale i za chleb, buraki, marchew, kapustę i cebulę – bo to są także dary Boże”. Rozważania Tajemnic Radosnych przygotowały Róże Różańcowe ze Szczaworyża. W czasie modlitwy różańcowej po dróżkach Wizerunek Matki Bożej nieśli Rycerze Kolumba.

Mszę św. o godz. 20.00 koncelebrowało 11 prezbiterów pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Surmy z parafii Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Kazanie również wygłosił ks. Wiesław Surma, w którym nawiązując do słów ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej podkreślił, jak ważne jest zaufanie Bogu i wiara w jego obecność. - Bóg jest i czuwa – żyjemy dzięki Niemu. Warto kochać, być uczciwym, prawdomównym, to proste gesty, na które nas stać i są w zasięgu naszych możliwości, a znaczą tak wiele - dodał na zakończenie kaznodzieja.

Na zakończenie ks. proboszcz Stanisław Kondrak wyraził swoją wdzięczność za przybycie i wspólną modlitwę kapłanom, gościom, parafianom i zaprosił na ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 18.00, 14 października.

Krzysztof Dziarmaga