Czuwanie Wspólnot Margaretkowych z bł. Carolo Acutisem

Wieczorem 20 stycznia 2023 r. Wspólnota Margaretkowa diecezji kieleckiej miała zaszczyt przywitać i gościć relikwie bł. Carlo Acutisa. Nasza Wspólnota, która już prawie osiem lat gromadzi się na modlitwie za kapłanów, skorzystała z okazji, by przyjąć i uczcić bardzo młodego błogosławionego.

Dzięki życzliwości ks. Marcina Borynia, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, relikwie błogosławionego zostały uroczyście wniesione  do klasztoru przez przedstawicieli naszej Wspólnoty o godzinie 20.00. Ks. Krzysztof Toboła odbierając relikwie podziękował ks. Boryniowi za przybycie i poprosił o wygłoszenie konferencji na temat życia i działalności ewangelizacyjnej bł. Carlo Acutisa. Ks. Marcin mówił o wielkich Jego zasługach i wzorze postawy modlitewnej. Rozwinął też wątek cudów eucharystycznych, których prezentację opracował młody błogosławiony.

Każdy z uczestników czuwania modlitewnego mógł po skończonej konferencji podejść i oddać cześć relikwiom otrzymując pamiątkowy obrazek.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele. W homilii ks. Marcin Boryń, podejmując rozważanie na temat istoty powołania oraz trudności jakie we współczesnym świecie wiążą się z odnalezieniem przez młodych ludzi właściwej drogi, podkreślił: „Jeżeli moje powołanie jest dla społeczeństwa, a tym społeczeństwem jest wspólnota Kościoła, to trzeba zadać sobie pytanie: czy to, co ja robię, w czym ja się odnajduję w moim powołaniu, czy to jest też wpisane w to, że moje życie staje się darem dla wspólnoty?”.

Po skończonej Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa uwielbienia z wykorzystaniem pieśni ze śpiewnika: „Podążając ku świętości”.  W tej modlitwie cały czas oprócz naszej Wspólnoty uczestniczyła wspierająca nas Wspólnota Sióstr Norbertanek, które wraz z ks. kapelanem Januszem Stachem, w każdy trzeci piątek miesiąca goszczą nas w tym Sanktuarium.

Na zakończenie czuwania cała Wspólnota Margaretkowa zgromadziła się w Spichlerzu, obok Sanktuarium, gdzie oprócz tradycyjnej herbaty i ciastka wszyscy mogli podziwiać wystawę Cudów Eucharystycznych z całego świata opracowaną przez bł. Carlo Acutisa.

W styczniowym czuwaniu wzięli udział wierni oraz kapłani z parafii:
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Św. Wojciecha w Niedźwiedziu
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Janusz Stach – kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach