Czuwanie Wspólnot Margaretkowych z harcerzami

W piątek, 18 sierpnia 2023 r. Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej po raz kolejny spotkały się w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach na wspólnej modlitwie.

Dzięki życzliwości Sióstr Norbertanek mogli podziwiać obraz Matki Bożej „chórowej”, który zza klauzury przynoszony jest do Sanktuarium tylko raz w roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzieje się tak na pamiątkę ocalenia Klasztoru przed najazdem Kozaków, które Siostry przypisywały Matce Bożej, przed której obrazem modliły się wtedy w chórze.

Czuwanie rozpoczęło rozważanie o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie zebrani uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył o. Eliasz Hetmański OFM – proboszcz i gwardian Sanktuarium Mirowskiego w Pińczowie wraz z harcerzami i harcerkami z hufca ZHP Pińczów. W konferencji o. Eliasz przybliżył postać bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy polskich.

O godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim rozpoczęliśmy Mszę św. koncelebrowaną, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Eliasz Hetmański OFM.W homilii zwrócił się do zebranych słowami: „Dziękujmy dzisiaj Panu Bogu za ten dar polskiego kapłana, męczennika i przez jego wstawiennictwo prośmy, by Bóg dał nam właśnie takich kapłanów zatroskanych o Kościół, zatroskanych o każdego człowieka, szczególnie człowieka młodego”.

Po zakończeniu Mszy św. wspólnie adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Modliliśmy się również Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego.
Wspólną modlitwę zakończyliśmy Kompletą.

W czuwaniu wzięli udział kapłani oraz wierni z parafii:
- pw. Nawiedzenia NMP - Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie z o. Eliaszem Hetmańskim OFM
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem