Czym jest fanpage parafii na Facebooku?

Parafia Świętej Rodziny w Radomicach od kilku dni posiada swój fanpage na Facebooku. To w dzisiejszych czasach najlepszy sposób dotarcia z informacjami do wielkiej rzeszy ludzi.

- Strona internetowa parafii jest dobra, ale profil na Facebooku daje ludziom możliwość dotarcia z informacjami niejako „od zaraz” – mówi ks. Tomasz Świerczyński, administrator parafii, który zauważa, że w ciągu dwóch dni ponad 300 osób dało lajka (polubienie – przyp. red.).

Podobne profile na Facebooku posiada w naszej diecezji kilkanaście parafii: m.in. Kazimierza Mała, Mnichów, Skalbmierz, Grzymałków, parafia Świętej Trójcy w Jędrzejowie czy parafia Chrystusa Króla w Kielcach.

Do takiej działalności zachęcał młodych kapłanów naszej diecezji podczas szkolenia w 2022 r. ks. Józef Kloch – wieloletni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Kloch przytoczył kilkanaście przykładów, jak taka działalność w Internecie potrafi zintegrować i ożywić wspólnotę parafialną. W dzisiejszych czasach szybkość przepływu informacji jest bardzo ważna. Jednak bez odpowiedniej zgody proboszcza młody kapłan nie jest w stanie nic sam zrobić. Dlatego słusznym byłoby promowanie tego typu informacji w szerszym kapłańskim gronie.

Prowadzenie profilu parafialnego na Facebooku jest coraz częściej tak potrzebne, jak prowadzenie strony parafialnej. Oczywiście podejmując się wszystkich aktywności w sieci należy pamiętać, że tworzenie wirtualnej przestrzeni parafii to za mało. Tego typu profil powinien być zachętą do spotkania z Bogiem i wspólnotą twarzą w twarz. Najlepiej prowadzone strony na Facebooku to takie, które prowadzą do liturgii, zachęcają do uczestnictwa w sakramentach i korzystania z całego bogactwa narzędzi, jakimi dysponuje katolik z racji przynależności do wspólnoty Kościoła.