Diecezja kielecka buduje kościoły w Afryce, Azji i Ameryce Południowej

Ponad 30 osób z diecezji kieleckiej pracuje na misjach w różnych częściach świata. To sześciu księży, a także zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie.

W przedostatnią niedzielę października Kościół Katolicki obchodzi Światowy Dzień Misyjny, który w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. To czas szczególnej modlitwy za misje i wspierania misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach.

Kielce przodowały w pracy na rzecz misji

Ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej i przewodniczący Komisji polskiego Episkopatu ds. Misji zwraca uwagę, że diecezja kielecka ma bogatą historię zaangażowania misyjnego.

– Możemy sięgać początków minionego stulecia. Kleryckie koło misyjne w Kielcach było jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym takim w Polsce. To za sprawą bł. męczennika z Dachau, ks. Józefa Pawłowskiego, któremu bardzo zależało na misjach i kształcił przyszłych kapłanów w tym względzie. Natomiast w okresie międzywojennym pojawił się ks. Wojciech Piwowarczyk, dziś Sługa Boży, który także był zainteresowany misjami. Natomiast pierwsze posłania misyjne miały miejsce w czasach abp. Stanisława Szymeckiego, co kontynuował bp Kazimierz Ryczan i ja – opowiada bp Jan Piotrowski.