Diecezjalne obchody Święta Świętej Rodziny w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, błogosławiąc małżonkom obchodzącym swoje małżeńskie jubileusze. Pamiątkowe dyplomy i róże od biskupa kieleckiego otrzymało 30 par małżeńskich.

Za odważne bronienie polskiej rodziny i czytelne odniesienia do stanowiska Kościoła dziękował bp. Piotrowskiemu proboszcz tej największej w diecezji kieleckiej parafii, ks. dr Karol Zegan.

Biskup przypomniał, że 10 lat temu śp. bp Kazimierz Ryczan ustanowił sanktuarium jako „najlepsze duszpasterskie miejsce”, nad którym czuwają Pan Jezus, św. Józef i Maryja i gdzie można się modlić w intencji małżeństw diecezji kieleckiej, a rodzina, jak uczył papież Benedykt XVI „nie jest przypadkową konstrukcją socjologiczną” oraz że „chwałą Boga jest żywy człowiek”, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, jak z kolei powiedział św. Ireneusz z Lyonu, której to prawdy nie zniweczył nawet grzech pierworodny.

W homilii biskup przedstawił troskę, jaką Bóg otacza rodzinę ludzką od czasu jej stworzenia, przez czasy proroków, św. Jana Chrzciciela, aż po ten moment, „gdy Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”.

Biskup przypomniał zarazem, że Bóg – dawca wszelkiego życia, nie potrzebuje człowieka „dla cierpienia i śmierci, pogardy i choroby, niesprawiedliwości i wojen, ale chce, aby był on szczęśliwy zarówno w życiu doczesnym jak i wiecznym”.  Proponował zebranym, aby odnieść swoje życie do Kazania na Górze i przypomnieć sobie błogosławieństwa i wytyczne Jezusa, jak według nich żyć.

– Współczesny świat nie kocha takiego człowieka, jawi mu się on jako słaby, nieatrakcyjny i nic nie znaczący, a tym samym nie kocha życia poczętego i tego, które jest pełne lat ‒ stąd aborcja na życzenie i haniebna eutanazja – mówił biskup kielecki.

Podkreślał nierozerwalność małżeństwa, wielki dar, jakim jest nowe życie i wartość pięknych wspomnień o własnych harmonijnych rodzinach oraz jednoznaczny głos Kościoła katolickiego w kwestii małżeństwa i rodziny jako nierozerwalnego związku kobiety i mężczyzny.

Przypomniał także nauczanie św. Jana Pawła II na temat rodziny, zachęcał do korzystania z katechezy szkolnej i parafialnej oraz do podążania drogą „prawdziwej i odpowiedzialnej miłości zbudowanej na Bożych przykazaniach”.

Nawiązał także m.in. do pojawiających się pytań w związku z „kontrowersyjną sytuacją”, stwarzającą możliwość błogosławieństwa par jednopłciowych czy niebędących małżeństwem, o czym „pojawia się wiele relacji”. – Ani ja, ani nikt nie jest sędzią, ale czy analfabetów zaprasza się do wygłoszenia konferencji na uniwersytecie? – skomentował biskup kielecki.

Nawiązując do postaci sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, stwierdził: – Nie bez powodu święci naszych czasów mówili, że przyszłość Polski idzie przez rodzinę.

Modlono się wspólnie, aby Święta Rodzina z Nazaretu czuwała nad polskimi rodzinami.

Po ostatnim błogosławieństwie bp Piotrowski indywidualnie gratulował małżeńskim parom, wręczając im okolicznościowe pamiątki. Najstarsi z jubilatów przeżyli w związku małżeńskim 66 lat.

tekst za: ekai.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć