Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie działa niejako w dwie strony: przyjmuje uchodźców oraz organizuje transport darów na Ukrainę.
Od samego początku wojny Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie ogłosił wielką zbiórkę dla ukraińskich uchodźców: żywność, opatrunki, środki medyczne. Ludzie angażują się niesamowicie i przynoszą bardzo wiele rzeczy. Akcja nas „przerasta” – mówi ks. dyrektor Łukasz Zygmunt. – W akcji biorą udział pracownicy domu, strażacy, mieszkańcy Piekoszowa, wolontariusze.
Na chwilę obecną już kilka transportów dotarło z Piekoszowa na Ukrainę, m.in. dwa do parafii św. Jana Pawła II we Lwowie i do Iwano Frankowska (do walczących żołnierzy). Ukraińcy – cywile i żołnierze – są bardzo wdzięczni, że Diecezja Kielecka wspiera ich w tym trudnym czasie wojny.
10 marca br. do Lwowa udał się trzeci transport darów. – Jestem bardzo wdzięczny, że z takiego małego Piekoszowa zaangażowało się tyle ludzi i udało się zebrać tyle darów – mówi ks. Zygmunt.
Pierwszego dnia wojny ks. Łukasz Zygmunt udał się na granicę polsko-ukraińską po pierwszych uchodźców – matki z dziećmi, które zamieszkały w Piekoszowie. Najmłodsze dziecko ma 3 miesiące. Kobiety zostały życzliwie przyjęte. Razem z nimi spotkał się w niedzielę, 6 marca br. bp Marian Florczyk oraz ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. o pokój na świecie.
- Każdego dnia do naszego domu ktoś przybywa – mówi ks. Zygmunt. Obecnie trwają także remonty pokoi, łazienek i kuchni, żeby przyjąć jak najwięcej ludzi. – Gościmy matki z dziećmi z Winnicy i z innych miejsc. W Środę Popielcową, 2 marca br. z uchodźcami spotkał się bp Andrzej Kaleta, który przybył razem z ks. prałatem Stanisławem Słowikiem, dyrektorem kieleckiej Caritas.
We wtorek, 7 marca br. z wizytą do Piekoszowa przybył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który spotkał się z matkami, z dziećmi, obdarował ich darami, a przede wszystkim błogosławieństwem. Biskup zapewnił uchodźców, że w tym domu znajdą wszystko, czego im potrzeba. Biskup Kielecki odwiedził także wolontariuszy, którzy od 8.00 do 20.00 każdego dnia bezinteresownie posługują uchodźcom wojennym.
- Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim ofiarodawcom, którzy przynieśli (przynoszą) jakikolwiek dar do Piekoszowa. Nade wszystko jestem wdzięczny wszystkim stałym mieszkańcom naszego Domu za każdy dar modlitwy, dar cierpienia ofiarowany o pokój na całym świecie. Niech ten uśmiech ukraińskiego dziecka, który widzimy na zdjęciach, będzie takim najlepszym słowem wdzięczności. Akacja nadal trwa – dodaj ks. Łukasz Zygmunt.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Stopnica.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl