Dotarli na Święty Krzyż!

1843 pielgrzymów, pomimo deszczowej pogody, wyruszyło na Święty Krzyż. W ramach XXIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, prowadzeni przez przewodników PTTK, szli 12 trasami, by po południu uczestniczyć we Mszy św. przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pierwszych 14 pielgrzymów pielgrzymi wyruszyło już o godz. 5.30, szli z Kielc. Wybrali najdłuższą trasę, liczącą prawie 40 kilometrów. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak trasa Zbójecka z Bielin – wędrowały nią 453 osoby.

- Bardzo przyjemnie szliśmy, drzewa chroniły nas przed deszczem. Jestem tu drugi raz – to połączenie przeżyć duchowych z rekreacją i wypoczynkiem – mówi pani Maria.

- To fajne przeżycie. Trasa nie była długa, ale przy dzisiejszej pogodzie można już odczuć zmęczenie – dodaje Paulina.

Około godziny 14.00 wszyscy spotkali się w Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tam wręczono odznaki dla najwytrwalszych pielgrzymów. O godz. 15.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez biskupów: sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, kieleckiego Jana Piotrowskiego, ojców Oblatów ze Świętego Krzyża oraz kapłanów, którzy pielgrzymowali razem ze swoimi grupami.

- Dzisiejsze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem „Krzyż jest drogowskazem życia”. To takie okno, przez które Bóg zagląda do naszego ludzkiego świata. Otwórzmy nasze serca dla tej Bożej Miłości – mówił, rozpoczynając Eucharystię biskup Jan Piotrowski.

Do hasła XXIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego nawiązywał w swojej homilii także biskup Krzysztof Nitkiewicz. - Wyruszając rano w drogę, potrzebowaliście w większości przypadków przewodników, map, kierunkowskazów. Jak głosi hasło tegorocznego rajdu, pierwszym drogowskazem był krzyż. Jest on drogowskazem w codziennym życiu religijnym. Potrzebujemy go, aby podążać we właściwym kierunku – podkreślił.

Biskup mówił także o kolejnych etapach pielgrzymowania. - Proces zbliżania się do Boga nabiera rozpędu i dynamiki, kiedy pielgrzymowi udaje się nawiązać kontakt wzrokowy z celem wędrówki. Z każdym krokiem serce uderza mocniej, by na mecie rozgorzeć ogniem, przepełniającym każdą cząstkę ciała. Może dlatego, pomimo niskiej temperatury na zewnątrz, w świątyni jest tak gorąco – bo płonie w nas ogień Bożej miłości – zauważył.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbył się już po raz 24. To wspólny pomysł biskupa Kazimierza Ryczana i przewodników świętokrzyskich. Tegoroczny Rajd znalazł się wśród wydarzeń X Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej – organizowanej przez PTTK ogólnopolskiej akcji z okazji obchodów Światowego Dnia Turystyki.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Sandomierskiego i galeria zdjęć