Droga Krzyżowa przeszła ulicami Masłowa

Z okazji 17. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w kościele w Masłowie odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Florczyka. Po Eucharystii odbyła się Droga Krzyżowa, w której uczestniczyło wielu wiernych.

W homilii bp Marian Florczyk odwołał się do nauczania św. Jana Pawła II. - 2 kwietnia 2005 roku odszedł do Domu Ojca Jan Paweł II. Wszystkim towarzyszyło poczucie wielkiej straty, pustki i obawy o przyszłość. To odejście wielkiego człowieka, Polaka upamiętniamy tu w Masłowie celebrowaną mszą świętą i Drogą Krzyżową, w piątek po 2 kwietnia. W trudnych chwilach życia naszego narodu patrzyliśmy zawsze na Jana Pawła II. On nam wskazywał kierunki życia, podtrzymywał nadzieję, dodawał odwagi i umacniał wiarę. Dziś wokół nas jest wiele niepokoju. Pytamy się o przyszłość nie tylko osobistego życia, ale Polski i Europy. W tym zawirowaniu sięgam do przemówień Jana Paweł II z pierwszej podróży duszpasterskiej do ojczyzny. Co nam wówczas powiedział? Przypomniał nam, kim jesteśmy. Jesteśmy wielką wspólnotą narodową, która swoje życie budowała na Chrystusie. Na Nim Polacy wznosili gmach życia indywidualnego i narodowego od 966 roku, od chrztu Mieszka I - mówił bp Florczyk.

Zaapelował też, by nie podcinać tych „korzeni”, z których wyrośliśmy. - Nie odrzucajmy tego, co Chrystusowe, co piękne, byśmy nie zanurzyli się w nienawiści, w kłamstwie, niezgodzie i w wojnach. Dziś w Drodze Krzyżowej chcemy ponieś tę refleksję nad życiem i jego krzykiem właśnie o życie. O życie ludzkie, w pokoju, w szacunku, w wolności i w mądrości. Chcemy ponieść to wołanie o takie życie narodu ukraińskiego. Wyrok na Jezusa dowodzi, że eliminacja Boga prowadzi od łatwej eliminacji, niszczenia człowieka i piękna życia - zakończył homilię bp Florczyk.

Po Mszy św. odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Masłowa, w której uczestniczyło wielu wiernych, jak zawsze była też mocna reprezentacja strażaków. Zakończyła się przy pomniku św. Jana Pawła II na lotnisku, gdzie papież spotkał się z wiernymi diecezji kieleckiej w 1991 roku. W czasie mszy świętej i Drogi Krzyżowej za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II uczestnicy tej modlitewnej wspólnoty prosili o pokój dla Ukrainy, naszej ojczyzny i całego świata.

Dorota Kułaga

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej