Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia 2022 r. odbyła się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości zorganizowana przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, Parafię św. Jana z Dukli i Stowarzyszenie św. Jana z Dukli w Bęczkowie.

Zgromadzili się na niej licznie mieszkańcy z całego województwa – z różnych wspólnot, grup samopomocowych, dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby w podeszłym wieku.

Na kilkukilometrowej trasie wiodącej od kościoła parafialnego w Bęczkowie przez szczyt Góry Radostowej stoją drewniane krzyże znaczące kolejne stacje męki Pana Jezusa. Rozważania poprowadził Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Kieleckiej ks. Kamil Banasik. W kontekście cierpienia Chrystusowego ukazane zostały ludzkie dramaty związane z uzależnieniami oraz współuzależnieniem osób im bliskich. Dodatkowo czytane fragmenty Pisma Świętego i śpiew Wielkopostnych pieśni sprawiły, że poruszane zagadnienia nabierały większego sensu i wskazywały drogę do uzdrowienia.

Mocne świadectwa alkoholików oraz osoby współuzależnionej budziły serca i sumienia ludzi, pokazywały ogrom cierpienia związanego z nadużywaniem alkoholu. Wszystko to w blasku krzyża wzywało z ogromną siłą do trzeźwości. Łzami pisane świadectwo alkoholiczki o cierpieniach swojej matki, która towarzyszyła dziecku w drodze krzyżowej uzależnienia. Spowiedź z życia alkoholików, którzy przez picie utracili wiarę, nadzieję i człowieczeństwo. Dramatyczne świadectwo dziewczyny pochodzącej z rodziny alkoholowej, która doznała ogromu cierpień od najbliższych sobie osób i uczy się im przebaczać. W serca uczestników zapadł jej łamany płaczem głos „Tam gdzie nie ma Boga, tam nie ma miłości”. W jej słowach wybrzmiało również świadectwo życia w czystości i roli Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, jako potężnego narzędzia w walce o wyzwolenie osób uzależnionych.

Wszystkie wypowiedzi prowadziły do tych samych wniosków: to Bóg uzdrawia i przywraca nadzieję. To w Jego ranach jest nasze wyzwolenie i jedynie łącząc swoje cierpienie z męką i krzyżem Chrystusa można odnaleźć drogę do zmartwychwstania.

W słowach podziękowania ks. Kamil Banasik podkreślił, że  na Górze Radostowa powstaje historyczna i jedyna w Polsce Droga Krzyżowa „Ku wolności mojej i Twojej”. Będzie ona dedykowana osobom uzależnionym. Alkoholizm i inne zniewolenia to źródło cierpienia wielu rodzin, dlatego ta inicjatywa jest tak niezwykle ważna. Jezus oddał życie za każdego człowieka. Otaczajmy modlitwą wszystkich cierpiących z powodu uzależnień, aby łącząc swoje krzyże z Krzyżem Chrystusa odnaleźli drogę do Nieba.

A.Klusek - Gębska