Droga Krzyżowa weszła na Karczówkę

Wierni z Kielc, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, odprawili na ulicach miasta nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po dwóch latach pandemicznej przerwy procesja wyruszyła z kościoła Niepokalanego Serca NMP  do klasztoru na Karczówce. Rozważania prowadzili członkowie wspólnoty Domowego Kościoła.

Drogę Krzyżową poprzedziła Msza święta. W wygłoszonej homilii biskup odniósł się do trwającej na Ukrainie wojny. - Jeśli jesteśmy dziś w atmosferze niepokoju, a nawet barbarzyńskiej wojny, to tylko dlatego, że pycha, egoizm jakiegoś człowieka pozwala mu bezkarnie mordować na oczach świata. A świat, bojąc się utracić swoich interesów, wciąż dyskutuje i negocjuje tylko to, co jest dla niego korzystne. Ktokolwiek byłby dziś na moim miejscu, powiedziałby, nie nawiązując do polityki, ale do ludzkiej przyzwoitości, że trzeba egzorcyzmować i modlić się za wszystkich szkodników pokoju w Polsce i na świecie. Ale przede wszystkim miejmy tę pokorę, aby ten pokój kształtować w naszych własnych sercach.

Kaznodzieja przypomniał także, że w życiu najważniejsze jest zaufanie Bogu. - Wszelkie ludzkie plany wojen, podbojów, intryg, nieposzanowania prawa Bożego i ludzkiego skazane są na marny koniec, czego uczy nas miniona historia, lecz także codzienne ludzkie zdrady, niewierności i układanie sobie życia według własnych pomysłów z pogardą dla Boga i ludzi. Nie tylko w małżeństwach, ale także w życiu osób powołanych, w sprawach społecznych, politycznych i zawodowych – podkreślił.

Biskup zwrócił uwagę, że zawarte w suplikacjach prośby, stają się coraz bardziej realne. - W ostatnich tygodniach coraz bardziej uświadamiamy sobie znaczenie słów „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie”. Pandemia wciąż pełza, wojna jest. Czy tak dużo trzeba, by brakło codziennego chleba?

Po Eucharystii ulicami Kielc wyruszyła Droga Krzyżowa. Rozważania, prowadzone przez członków Domowego Kościoła odnosiły się do trudnych sytuacji życia rodzinnego. Krzyż przy poszczególnych stacjach nieśli przedstawiciele poszczególnych pokoleń w rodzinach.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć