Dzień Modlitwy o pokój na Ukrainie

Ufajmy, że wspólna modlitwa wyjedna dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy i będzie jednym z wyrazów solidarności Europy z narodem ukraińskim – pisze w Słowie skierowanym do wiernych diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski. Duchowny przypomina o Dniu Modlitwy o pokój na Ukrainie, który z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy odbędzie się 14 września br.

Słowo bp. Piotrowskiego odczytywane zostało w niedzielę w kościołach diecezji kieleckiej.

Wymieniając cele i znaczenie tego dnia, biskup podkreśla wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. Zwraca także uwagę na agresorów.

„W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie” – zaznacza bp Piotrowski. Prosi też i zachęca, aby 14 września 2022 r. w „naszych świątyniach, domach zakonnych oraz w zaciszu domowego ogniska rozbrzmiewało błagalne wołanie do Boga o dar i łaskę pokoju na Ukrainie”.

Bp Piotrowski przypomina, że od 24 lutego br. jesteśmy „wstrząśnięci trwającą wojną na Ukrainie, która niesie ze sobą wiele cierpień, ludzkich dramatów i śmierci”. Apeluje o wprowadzanie w życie słów Jezusa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9), o wyczulenie i wrażliwość na te słowa.

„Jako Diecezja Kielecka włączamy się w inicjatywę Dnia Modlitwy o pokój na Ukrainie, zaproponowaną przez Radę Konferencji Episkopatów Europy, który będziemy przeżywać dnia 14 września 2022 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego” – pisze biskup kielecki.
poster

Księża proboszczowie w swoich parafiach powinni zorganizować, „według swojego uznania” dowolną formę modlitwy. Może być Msza Święta, adoracja eucharystyczna, albo inne nabożeństwo, w tym modlitwa różańcowa.

„Ufajmy, że wspólna modlitwa wyjedna dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy i będzie jednym z wyrazów solidarności Europy z narodem ukraińskim” – podkreśla biskup kielecki.

dziar
tekst za: ekai.pl