Ekumeniczna modlitwa o jedność chrześcijan

Z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w kościele św. Maksymiliana w Kielcach odprawiono Nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Wspólnie z nim modlili się przedstawiciele innych kieleckich wspólnot chrześcijańskich - pastor Wojciech Rutkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Damian Szczepańczyk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i pastor Andrzej Jeziernicki z  Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

Modlitwa rozpoczęła się od liturgii słowa. Homilię wygłosił Pasterz diecezji kieleckiej. Rozpoczął ją od wspomnienia postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona kościoła. - Był to kapłan, franciszkanin, męczennik z Auschwitz, który swoje życie oddał za bliźniego, którego nie znał. Dziś wiemy, że był to Franciszek Gajowniczek, mąż i ojciec rodziny. Jego postać, jak również niezliczone przykłady naszych braci i sióstr z różnych kościołów chrześcijańskich, dają dowody, że nade wszystko ukochali Boga, który swoją miłość objawia nam w Jezusie Chrystusie, a jej dalszą drogę widzimy w codziennym świadectwie wiary chrześcijan, często w jego heroicznym wydaniu, jakim jest męczeństwo - wspomniał biskup.

Hierarcha mówił o przeżywanym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan: - Obchodzimy go, odwołując się do Ewangelii św. Jana „Trwajcie w Mojej miłości, a przyniesiecie owoc obfity” jest naszą wspólną drogą modlitwy i zaufania, szacunku i nadziei, prawdy i wolności, że idąc drogami, jakie wyznacza nam Jezus Chrystus, który jest naszym Panem i odkupicielem, zmierzamy ku temu, co nas łączy i co nadal jest żywym pragnieniem Jezusa Chrystusa, abyśmy byli jedno.

Biskup wspominał także wspólną procesję z Cerkwi św. Mikołaja do Kościoła św. Wojciecha w Kielcach, odprawioną w Roku Wiary. - Tam znajduje się pierwsze źródło chrzcielne naszego miasta. Znak krzyża, uczyniony wtedy po zanurzeniu dłoni w chrzcielnicy był naszym wspólnym wyznaniem wiary. Użyźniliśmy wtedy wiarę naszych serc, aby iść dalej, już nie obok siebie, ale razem, jak latorośl złączona z winnym krzewem.

Po homilii wspólnie odmówiono wyznanie wiary. Wszyscy obecni przekazali sobie znak pokoju.

Z powodu epidemii i wprowadzonych restrykcji, w tym roku w Kielcach odbyło się tylko jedno spotkanie ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć