Ekumeniczne spotkanie młodzieży w Rzymie

Jak mówi słynne powiedzenie: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”… również ta z Kielc! W odpowiedzi na zaproszenie Papieża skierowane do młodych z całego świata w dniach od 29 września do 1 października 2023 r. grupa młodzieży z Diecezji Kieleckiej wyruszyła na Ekumeniczne Spotkanie z Ojcem Świętym do stolicy Włoch.

Piątek 29 września dla podróżników zaczął się już o 4.00 rano Mszą św. w kaplicy na plebanii, po której nasi opiekunowie – ks. Paweł Samiczak i ks. Marcin Boryń bezpiecznie nas zawieźli na lotnisko do Krakowa. Lot nie był długi, bo zaledwie 2 godziny, a po nim przywitała nas urokliwa włoska pogoda. Spotkały nas małe problemy w drodze do goszczącej nas parafii. Obce rozkłady autobusowe nas nieco pokonały i przez to nasza trasa autobusowa wydłużyła się do prawie trzech godzin. Całe szczęście, że staropolskie narzekanie zostawiliśmy na granicy Ojczyzny, a humory dalej nam dopisywały.

Po odstawieniu zbędnych bagażów, wyruszyliśmy do centrum Rzymu, które oczywiście nie zawiodło naszych oczekiwań… Zaczęliśmy od Kościoła Matki Bożej Karmiącej, potem metrem się przemieściliśmy do oszałamiającej Katedry Laterańskiej. Postój na modlitwę odbył się na kolanach po Świętych Schodach. Nikt nie miał wątpliwości, że naszym następnym postojem będzie postój na tradycyjną włoską pizze.

Kiedy już wieczorna pora dawała się we znaki, wróciliśmy do parafii, a tam przywitali nas parafianie i formująca się młodzież. Dodatkowo połączyliśmy się z naszą grupą z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na czele z Pastorem Wojciechem Rudkowskim, która doleciała na miejsce z lotniska w Radomiu. Po trzech setach gry w siatkówkę i modlitwie zasiedliśmy do kolacji i poznaliśmy rodziny, które miały nas gościć przez dwie noce. Gościnność i dobroć włoskich rodzin przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, dzięki czemu grupa mogła solidnie wypocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem.

Sobota się rozpoczęła Mszą św. o 8.00 rano, a zwiedzanie zaczęło się od spaceru na Placu św. Piotra w Watykanie. Mogliśmy przez chwilę zobaczyć ceremonię konsystorzu. W trakcie naszego pobytu uczestniczyliśmy także w wielu interesujących WORKSHOPACH na tematy ekumeniczne (np. „Jak skutecznie głosić ewangelię współczesnemu światu).

Około godziny 15.00 nasza grupa zaczęła się ustawiać w kolejce, aby z powrotem wejść na Plac św. Piotra, ponieważ za niecałe dwie godziny miało się rozpocząć czuwanie modlitewne w duchu ekumenizmu, pod przewodnictwem papieża Franciszka. Na czuwaniu, co warto podkreślić, zgromadzeni byli najważniejsi przedstawiciele poszczególnych denominacji chrześcijańskich, co jeszcze bardziej podnosiło rangę spotkania. To spotkanie było niezapomnianą okazją do tego, aby wspólnie pomodlić się o jedność i miłość z przedstawicielami różnych odłamów chrześcijaństwa. Z pewnością słowa papieża o mocy ciszy zostaną w naszej pamięci na długo.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy Mszą św. poranną z parafianami, po której wyruszyliśmy na upragnione zwiedzanie Bazyliki św. Piotra. Tam wspólnie pomodliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II i zeszliśmy do katakumb kościoła, żeby przejść się między grobami poprzednich papieży. Naszym kolejnym punktem wycieczki było starożytne Forum Romanum i Koloseum.

Po krótkiej przerwie na zdjęcia udaliśmy się na dworzec autobusowy Termini, gdzie po raz ostatni zjedliśmy włoski obiad, tuż przed podróżą na lotnisko. Nasz lot był późnym wieczorem, bo aż po 21.00, ale szczęśliwie dotarliśmy dzięki Bożej pomocy do naszych domów. Na koniec warto podkreślić, że doświadczenie Kościoła Ekumenicznego i dynamiki ludzi młodych, oraz ich wiary na zawsze zostanie w naszej pamięci!

Wiktoria Gajek
DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE