Finał IV edycji Warsztatów Gospel w Busku-Zdroju

W niedzielę 21 września 2014 r. w sali kinowej Buskiego Centrum Kultury w Busku-Zdroju, miał miejsce koncert finałowy IV Warsztatów Gospel. W warsztatach wzięło udział prawie 50 osób. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat.

Tegoroczne warsztaty wokalne, zorganizowane przez lokalne stowarzyszenia w Busku-Zdroju wspólnie ze Stowarzyszeniem Gospel z Krakowa, skierowane były głównie do dzieci i młodzieży, ale nie brakowało chętnych z o wiele wyższej „półki” wiekowej. Dwudniowy trening muzyczny, prowadzony był przez polskich i zagranicznych instruktorów.

Liderem tegorocznej edycji był Wayne Elligton, muzyk i wokalista z Wielkiej Brytanii. Mieszka w Manchesterze, założył i prowadzi chór gospel Sing Out. Elligton współpracuje także z London Community Gospel Choir. W swoim bogatym dorobku artystycznym, ma wspólne występy z wieloma znanymi brytyjskimi piosenkarzami oraz kompozytorami. Pierwsze warsztaty w Busku-Zdroju prowadził w 2011 r.

Dla uczestników buskich Warsztatów Gospel, była to doskonała okazja, aby przeżyć wyjątkową przygodę z muzyką religijną. Muzyka Gospel swój początek ma w XX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców USA i charakteryzuje się wyjątkową ekspresją. Na zaprezentowanym koncercie, można było podziwiać ich duże zaangażowanie i efekty wspólnej pracy.

Podczas koncertu, zgromadzona publiczność, miała okazję włączyć się w śpiew wraz z chórem powtarzając proste, anglojęzyczne zdania pieśni, co stworzyło niepowtarzalną atmosferę i klimat spotkania. Wielu dało się ponieść słowu, muzyce i tańcom płynącym z kinowej sceny.   -„Muzyka Gospel jest dla mnie, swego rodzaju, oderwaniem się od rzeczywistości (…). Warsztaty muzyki Gospel, dają mi okazję do poznania wielu wspaniałych, fantastycznych osób, których łączy miłość do Boga i chęć bliskiego spotkania z Nim. Na warsztatach czujemy się jak jedna wielka rodzina"- mówi Bernadetta Pietrzyk, jedna z uczestniczek i wokalistek buskich warsztatów.

Gospel to pieśń religijna bądź styl muzyczny, wywodzący się z religijnych pieśni czarnoskórych amerykanów. Cechuje go energiczność, dynamizm, radość oraz przesłanie Dobrej Nowiny - Ewangelii. Słowo gospel jest złączeniem dwóch wyrazów God - Bóg oraz spell - mówił. W takim połączeniu Gospel oznacza głoszenie Ewangelii o zmartwychwstałym Jezusie, który nas zbawił.

Ks. Krzysztof Tkaczyk

Foto: ks. Krzysztof Tkaczyk