Grudniowe czuwanie Wspólnot Margaretkowych

W radosnej atmosferze oczekiwania na zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego - w piątek, 20 grudnia 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym czuwanie Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Patronem czuwania była św. Jadwiga Śląska.

Czas czuwania rozpoczęły Rozważania o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

W konferencji ks. dr Andrzej Kwaśniewski przybliżył nam postać Św. Jadwigi Śląskiej. Zebrani wierni mogli także oddać cześć jej relikwiom.

O godzinie 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski.

W czasie homilii zwracając się do przybyłych Wspólnot Margaretkowych ks. Kwaśniewski wyraził swój podziw dla przejmującej atmosfery modlitwy, która w każdy trzeci piątek miesiąca jest zanoszona w intencjach kapłanów. Podkreślił i zachęcił „abyśmy jako autentyczna wspólnota jednoczyli się, wspierali się wzajemnie i byli przekonani, że uczestniczymy w czymś dobrym, szlachetnym i wielkim”.

W czasie czuwania przyrzeczenie modlitwy złożyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wszyscy zebrani modlili się w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele. Czuwanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, podczas którego modliliśmy się wspólnie pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego oraz Kompletą.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy zebrani spotkali się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych. Uczestnicy czuwania mieli też okazję wpisać się do Księgi Pamiątkowej Wspólnot Margaretkowych.

W Czuwaniu Wspólnot Margaretkowych wzięli udział kapłani i wierni z parafii:
- pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach - Ks. dr Andrzej Kwaśniewski
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach - Ks. prałat Grzegorz Pałys i ks. dr Karol Słowak
- pw. Św. Józefa w Kielcach - Ks. Michał Kościański
- pw. Św. Idziego w Tczycy - Ks. Krzysztof Toboła
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu - Ks. Andrzej Michniewski (diecezja sosnowiecka)
- pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu - Ks. Krzysztof Pasek (diecezja sosnowiecka)