Grupa z naszej diecezji była najliczniejsza podczas Pielgrzymki na Jasną Górę

Po raz ósmy na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. W tym roku miała wymiar przede wszystkim duchowy, bo do Sanktuarium przybyli nieliczni przedstawiciele wspólnoty. Modlili  się oni w intencjach papieża, jedności Kościoła i Dzieła Misyjnego. Hasłem pielgrzymki były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

Diecezja Kielecka reprezentowana była przez największą ilość pielgrzymów. – Udało nam się zebrać 54 osoby.  Jestem bardzo wdzięczy duszpasterzom, zelatorom za sprawne zorganizowanie naszej grupy – mówi ks. Łukasz Zygmunt, Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Żywego Różańca.

Obecni na pielgrzymce to pielgrzymi z następujących parafii naszej diecezji: Kielce – św. Stanisława bp i męczennika; Kielce – Bazylika Katedralna wraz z opiekunem duchowym ks. Jackiem Malewskim; Kielce – św. Maksymiliana Kolbego; Kiece – św. Wojciecha; Piekoszów; Strawczyn; Łopuszno; Oksa i Węgleszyn. Pielgrzymi w drodze powrotnej odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej.

– Pielgrzymka była dla nas wszystkich wielkim przeżyciem, a zarazem doświadczeniem wspólnoty ludzi, którzy całe swoje życie poświecili Matce Bożej. Zachęcam do kolejnych pielgrzymek, a zarazem formacji wspólnot Żywego Różańca, które tak licznie rozsiane po naszych parafiach otaczają cały Kościół swoją modlitwą – mówi ks. Zygmunt.

Przypominamy, że w sobotę, 3 października 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie zaplanowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca, a w dniach 9-11 października br. przeżywać będziemy Rekolekcje Członków Żywego Różańca w Skorzeszycach. – Niech Matka Boża Różańcowa ma nas wszystkich w swojej opiece – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.

RELACJA Z PIELGRZYMKI

W tym roku pielgrzymkową pamiątką był obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”, który dołączony jest do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.

– Chcemy z Prymasem Wyszyńskim przyglądać się Matce Bożej poprzez tajemnice różańcowe. On w zasadzie nie rozstawał się z różańcem, to Prymas bardzo Maryjny, który ciągle do modlitwy różańcowej zachęcał przede wszystkim całe rodziny – powiedziała KAI s. Violetta Ostrowska ze stowarzyszenia Żywy Różaniec.

 

S. Emanuela z redakcji miesięcznika „Różaniec” przypomniała, że Żywy Różaniec jest silnie związany z papieżem. – Modli się przede wszystkim w intencjach, które papież wyznacza dla całego Kościoła i świata rozeznając co jest najbardziej potrzebne na ten czas i Żywy Różaniec odpowiada na apel Ojca Świętego włączając się duchowo w tę modlitwę – powiedziała loretanka.

Wyrażając wdzięczność wszystkim ofiarodawcom ks. Maciej Będziński, sekretarz w Papieskich Dziełach Misyjnych mówił o wielkiej hojności Polaków. – W ostatnim czasie Polacy bardzo mocno włączyli się w odpowiedź na apel papieża Franciszka o pomoc dla krajów misyjnych. 170 tys. złotych zebraliśmy na pomoc krajom dotkniętym covidem tym najbiedniejszym, misyjnym – powiedział kapłan.

– Droga różańca jest zawsze obecnością w szkole Maryi, która uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu – powiedział abp Wacław Depo, opiekun Żywego Różańca z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym multimedialnym przesłaniu. Zachęcił, aby wraz z Najświętszą Maryją Panną iść do Jezusa, aby to „On kształtował umysły i serca Polaków”.

Z okazji pielgrzymki specjalne słowo przygotował także Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Zachęca w nim, aby każdego dnia do rozważań różańcowych dołączyć zawierzenie siebie Matce Bożej, czczonej, jako „Uzdrowienie Chorych”.

Żywy Różaniec to wspólnota modlitwy i apostolstwa założona przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana pod koniec XIX w. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą.

Żywy Różaniec tworzą Róże – Członkowie wspólnot. Do jednej Róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu Róża może codziennie odmawiać cały różaniec.

W 2013 r. Żywy Różaniec w Polsce otrzymał nową ogólnokrajową strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez KEP. Pismem formacyjnym stowarzyszenia jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

W kraju do stowarzyszenia należy ponad 2 mln wiernych. Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce.

tekst za: ekai.pl