Inauguracja Roku Katechetycznego

W dniach 28 i 29 sierpnia 2023 r. odbyła się Inauguracja Roku Katechetycznego 2023/2024 w diecezji kieleckiej. Udział w wydarzeniu wzięli katecheci świeccy, księża oraz osoby zakonne.

Św. Jan Paweł II podczas Jubileuszu Katechetów w 2000 roku powiedział: „Katecheta musi być świadom pilności zadania przekazywania Dobrej Nowiny, jak św. Paweł, który wołał: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!». W każdych okolicznościach i w każdym środowisku, sprzyjającym lub niechętnym, należy odważnie głosić orędzie radości dla każdego człowieka”.

Słowa Świętego Papieża Polaka są cały czas aktualne. Współczesny świat to niestety w dużej mierze świat pustych wartości, pozornego szczęścia i przekonania o ludzkiej samowystarczalności. Świadomi aktualnych zagrożeń i wyzwań oraz odpowiedzialności za Katechizowanych - dzieci, młodzież, dorosłych - inaugurację nowego roku katechetycznego rozpoczęliśmy Eucharystią, która jest niewyczerpanym źródłem sił, wytrwałości i nadziei.

Pierwszego dnia Mszy św.  przewodniczył i wygłosił homilię Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, który wyraził także słowa wdzięczności nauczycielom religii przechodzącym na emeryturę.

Podczas obu Dni Inauguracji z Katechetami był Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, który drugiego dnia podczas liturgii Mszy św. modlił się w intencji dzieła katechizacji w diecezji. Ponadto podczas Eucharystii Biskup Kielecki odmówił modlitwę nad nowymi katechetami udzielając im pasterskiego błogosławieństwa na czas ich posługi.

W czasie konferencji, która miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach katecheci wysłuchali wykładu dr hab. Pauliny Formy, profesor UJK w Kielcach pod tytułem: „Obrazy/witraże współczesnego dzieciństwa. Kontekst wsparcia katechetyczno-pedagogicznego”. Pani Prelegent podjęła temat zagrożeń dla katechizowanych, które nazwała „bolesnymi” witrażami. Zwróciła uwagę na brak właściwego zagospodarowania wolnego czasu dla uczniów. Ponadto mówiąc o witrażu dzieciństwa Pani Forma wskazała, że aktualnie dzieci nie mają żadnych obowiązków, gdy do tego dodamy wpływ świata wirtualnego bardzo szybko o pojawienie się stanów lęków, depresji, czy też agresywnych zachowań. Pani Profesor UJK zaproponowała słuchaczom zastosowanie w katechizowaniu „pedagogiki serca” opartej na dialogu i zaufaniu oraz większego zaangażowania w pedagogizację rodziców.

Tegoroczne Dni Inauguracji ze względu na zmiany personalne były także okazją do podziękowania ks. dr. Karolowi Zeganowi za kierowanie przez 18 lat jako Dyrektor Wydziałem Katechetycznym. W imieniu pracowników Wydziału, w tym nowego wizytatora nauki religii ks. Huberta Równickiego oraz całej rodziny katechetycznej składam wyrazy wdzięczność a zarazem gratulacji dla ks. dr. Karola Zegana.
- dziękuję za wsparcie w pokonywaniu wszelkich kroków na drodze katechetycznej posługi w parafii i szkole;
- gratuluje nominacji na Proboszcza parafii św. Józefa Robotnika, a jednocześnie Kustosza Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach;
- życzę błogosławieństwa Bożego, opieki Świętej Rodziny i orędownictwa św. Józefa w pracy duszpasterskiej, która w dużej mierze jest także pracą katechetyczną. Niewątpliwie osobowość, umiejętność współpracy i ludzkie podejście do drugiego człowieka to atuty dzięki, którym Ksiądz Proboszcz Karol będzie owocnie pełnił swoją posługę dla dobra powierzonych swojej trosce wiernych.

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim Katechetomza wkład w dzieło katechizacji parafialnej i szkolnej. Jednocześnie liczę na równie aktywne, wytrwałe i kreatywne zaangażowanie w nowym roku szkolnym.

ks. dr Paweł Ścisłowicz
DYREKTOR WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO