Jak żyje się w seminarium duchownym? 19 śmiałków na weekend zostało klerykami

Modlitwa, wykłady, integracja, ale także praca – to codzienność kleryków, z którą mogli się zapoznać uczestnicy rekolekcji „Zostań klerykiem na weekend”, przeprowadzonych w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Chętni przyjechali do kieleckiego seminarium w piątek, 2 grudnia wieczorem, i mieli możliwość adorowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Sobota była dniem wykładów oraz integracji. Uczestnicy rekolekcji pomagali także przy sprzątaniu kaplic. Zaś w niedzielę uczestniczyli w uroczystej Eucharystii.

– Bardzo się cieszę z tej akcji, na pewno wyda dobre owoce. Rekolektanci byli bardzo zadowoleni i dobrze spędzili czas na modlitwie. Mieli okazje na spotkanie z Chrystusem, ale także z klerykami. Poznali nas, mogli porozmawiać i zobaczyli jak funkcjonuje seminarium. Muszę podkreślić, że to była fajna grupa – wyjaśnia alumn Mateusz Smolarczyk.

Uczestnicy rekolekcji przyznali, że zastanawiają się nad wyborem drogi życiowej. Rafał z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, w seminarium czuł się bardzo dobrze. – Przyjechałem tutaj z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem dalej rozeznawać swoje powołanie oraz poznać życie alumnów. Od dawna chciałem uczestniczyć w takim weekendzie i bardzo się cieszę, że mi się udało. Zobaczyłem, że alumni mają dużo obowiązków i pracy. To co widzieliśmy przez te dni, to przecież tylko drobna część tego, co robią na co dzień – mówił.

Z kolei jego kolega Daniel uczestniczył już kiedyś w tej akcji, ale chciał jeszcze bardziej poznać atmosferę panującą w kieleckim seminarium. – Przyjechałem tutaj, bo to dobre miejsce, aby rozpoznawać swoje życiowe powołanie. Klerycy są bardzo otwarci, pomagają gdy czegoś nie wiemy. Można z nimi swobodnie porozmawiać na różne tematy. Bardzo dobrze się tu czuje, można się zjednoczyć na modlitwie, ale także w codziennych sytuacjach – zaznaczył.

Kacprowi z parafii św. Małgorzaty w Pierzchnicy przypadł do gustu seminaryjny ład. – Chciałem zobaczyć jak wygląda życie kleryka. W sumie podoba mi się tutaj. Wszystko jest tutaj ułożone, rozplanowane w czasie. Bardzo podobały mi się wykłady były bardzo ciekawe. W sobotę usłyszeliśmy historię Abrahama, która jest bardzo inspirująca – opowiadał.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć