Jesienny Dzień Skupienia Organistów

W dniach 24 i 25 września 2021 r. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach odbył się jesienny Dzień Skupienia Organistów Diecezji Kieleckiej.

Pierwszego dnia organiści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż, którą poprowadził ks. Michał Olejarczyk – Diecezjalny Duszpasterz Organistów Diecezji Kieleckiej. Następnie odbyła się prezentacja 34-głosowych organów Zdzisława Mollina w Bazylice na Świętym Krzyżu i 8-głosowego pozytywu w Kaplicy Oleśnickich. Po zajęciach Ojcowie Oblaci oprowadzili organistów po kompleksie klasztornym.

Wieczorem odbyła się konferencja ks. Kamila Banasika, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Diecezjalnego Duszpasterze Trzeźwości. Podczas konferencji ks. Banasik przybliżył postać bł. Stefana Wyszyńskiego, którego ojciec – Stanisław – był organistą. Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Różańcowa w intencji zmarłych w ostatnim czasie organistów i Apel Jasnogórski.

Sobota rozpoczęła się od wspólnej Jutrzni, po której nastąpił wykład pierwszego organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach – Mariusza Bednarza i prezentacja organów w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe dot. emisji głosu, które poprowadziła znana śpiewaczka operowa Renata Drozd.

Dzień Skupienia zakończyła wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Rej.

Serdecznie dziękujemy Księżom Proboszczom za umożliwienie wzięcia udziału w Dniu Skupienia swoim Organistom.

W Dniu Skupienia Organistów uczestniczyło 22 organistów z następujących parafii:

Busko Zdrój – św. Brata Alberta
    Busko Zdrój – Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej