Jubileusz 575-lecia Parafii Brzeziny

„Na chwałę Pana i Jego Świętych” – pod takim hasłem odbyły się w Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach uroczystości Jubileuszu 575-lecia istnienia.

Przygotowania trwały długo. Został powołany Komitet Obchodów Jubileuszu Parafii, aby koordynować całość działań. Ich głównym zadaniem było zaproszenie na uroczystości osób powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. Na ten czas odświętnie została udekorowana świątynia i jej otoczenie. Na wzgórzu kościelnym pojawiły się wizerunki maryjne z różnych sanktuariów polskich. Ołtarz polowy i wnętrze świątyni zostały przystrojone mnóstwem kwiatów. W ramach uroczystości jubileuszowych wydano płytę z nagraniem jubileuszu parafii z 1990 r., okolicznościową pocztówkę, oraz album fotografii „Z wiarą przez pokolenia”, przygotowano pamiątkowy obraz kościoła, wystawę „Poznaj Parafię Brzeziny” oraz spektakl teatralny. Również dusze parafian zostały przygotowane przez 9-dniową nowennę oraz spowiedź świętą.

Triduum Jubileuszowe rozpoczęło się 14 sierpnia 2015 r. nieszporami w kościele. Oprócz parafian zgromadzili się także księża i siostry zakonne pochodzące z parafii. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Józef Knap. Był to szczególny czas modlitw o powołania w Roku Życia Konsekrowanego. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem się gości i krótkim słowem o sobie. Komitet Obchodów Jubileuszu Parafii wręczył im wówczas pamiątkowe upominki.

W sobotę, 15 sierpnia 2015 r. cała wspólnota przeżywała Odpust Parafialny, który od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicy. Tego dnia na brzezińskie wzgórze ściągnęły prawdziwe tłumy. Uroczysta Suma została odprawiona o godz. 12.00 na ołtarzu polowym. Oprawę liturgii przygotowały siostry zakonne, a homilię wygłosił salwatorianin, ks. Marek Jędrocha. Msza św. była szczególnym dziękczynieniem za 575 lat istnienia Parafii, za wszystkich powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego, ofiarodawców i dobrodziejów. Po Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła, w której niesione były m.in. piękne wieńce odpustowe.

Tego dnia Komitet Obchodów Jubileuszu przygotował dla wszystkich przybyłych specjalną wystawę obrazującą historię Parafii. Sale w Świetlicy przy Fontannie zmieniły się w muzeum. Oprócz licznych skarbów parafialnych, zabytkowych ornatów, dawnych ksiąg, pojawiły się także wystawy fotograficzne oraz multimedia. Każdy zwiedzający był zdumiony rozmachem i profesjonalizmem wystawy. W sobotę popołudniu odbyło się także spotkanie przy stole kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z Parafii Brzeziny.

Niedziela 16 sierpnia 2015 r. stanowiła Dzień Dziękczynienia. Podczas Sumy do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Po długim oczekiwaniu i modlitwach Parafia otrzymała je z rąk abp. Wojciecha Polaka - Prymasa Polski w kwietniu tego roku. Przykład św. Wojciecha uczy oddania się Bogu w pełni, bez żadnych ograniczeń. Przez pamięć o męczeńskiej krwi tego biskupa parafianie modlili się w intencji zmarłych kapłanów i siostry zakonne pracujących i pochodzących z tego terenu. Homilię wygłosił salwatorianin z Niemiec, ks. Wiesław Kaczor, a oprawę liturgii przygotowały Schola i Chór Parafialny. Na zakończenie Mszy odbyło się ucałowanie relikwii.

Zakończeniem Triduum było wieczorne spotkanie „Z wiarą przez pokolenia” w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach. Był to czas podziękowań dla wszystkich oraz wyjątkowa uczta kulturalna. Odbyła się wówczas promocja nowowydanego albumu dawnej fotografii z Parafii Brzeziny oraz sztuka przygotowana przez parafian pt. „Pińć razy pchane roz jechane, czyli jak to na brzezińskich odpustach bywało”. Spektakl został przyjęty gromkimi brawami. Na koniec na każdego czekał tradycyjny poczęstunek.

W tym czasie Parafia gościła przynajmniej część swoich rodaków oddanych służbie Bogu: s. Bonawenturę Socha, s. Bronisławę Socha, s. Klarę Machulską, s. Sylwię Węgrzyn, s. Anielę Wojda, s. Agnieszkę Brzozę, s. Judytę Klisik, s. Zofię Władyszewską, s. Janinę Metrykę, ks. Wiesława Kaczora, ks. Zygmunta Kwiecińskiego, ks. Marka Jędrochę, ks. Grzegorza Stachurę, ks. Krzysztofa Wojdę, ks. Jacka Kopcia, ks. Dariusza Węgrzyna, o. Jakuba Zawadzkiego.

W przygotowaniach do uroczystości jubileuszowych zaangażowane było bardzo wiele osób. Każdy podzielił się swoim talentem. A wszystko to na chwałę Pana i Jego Świętych.

Damian Zegadło

Komitet Obchodów Jubileuszu Parafii