Komunikat z zebrania Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej

Dnia 17 marca 2022 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 28 kapłanów oraz Biskup Pomocniczy Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady - ks. Karola Zegana - protokół z ostatnich obrad Rady.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Nawiązał też do spraw związanych z aktualną sytuacją na świecie, a więc z wojną na Ukrainie oraz przybywającymi uchodźcami do Polski. Podziękował księżom i wiernym w diecezji za bardzo hojną pomoc na rzecz uchodźców.

Ks. prof. Jarosław Czerkawski przedstawił komunikat na temat realizacji synodu w diecezji. Do tej pory w diecezji powstało 56 zespołów synodalnych o różnej strukturze osobowej, czyli grupy parafialne, młodzieżowe i wspólnotowe. Za pracę zespołów odpowiadają księża, prace w tych grupach przebiegają bez problemów.

Ks. dr Tomasz Gocel w swoim wystąpieniu „Kongresy eucharystyczne w diecezji kieleckiej” przypomniał dwa kongresy, które miały miejsce w naszej diecezji w 1934 roku i 1988 roku. Została ukazana geneza ich powstania, cele i sposób realizacji zamierzonych celów. Warto dodać, że na zakończenie kongresu z 1934 roku udział wzięło ok. 100 tysięcy uczestników, a w głównej Mszy św. i procesji związanej z kongresem w 1988 roku uczestniczyło 15 tysięcy wiernych.

Ks. prof. Andrzej Żądło wygłosił prelekcję „Kongresy eucharystyczne jedną z form przejawów pozamszlanej pobożności eucharystycznej”. Wymienił w niej takie formy publicznego kultu pozamszalnego Eucharystii jak:  Wielki Czwartek, podniesienie konsekrowanych postaci, procesje teoforyczne, nabożeństwa czterdziestogodzinne, bractwa eucharystyczne, wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji oraz kongresy eucharystyczne.

Ks. prałat Tomasz Rusiecki omówił wydarzenia III Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Wskazał jednocześnie na dwa etapy tego Kongresu: przygotowawczy - od Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu  do Uroczystości Trójcy Świętej oraz  etap świętowania - od Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pomocą w przygotowaniu i przeżywaniu ma być wydane w tym celu „Vademecum Kongresu”.
W dyskusji i wolnych wnioskach poruszono tematy związane z pomocą świadczoną uchodźcom przez Caritas Kielecką. Biskup Jan Piotrowski zwrócił się też do Rady o zredagowanie apelu do kapłanów i wiernych o owocne wykorzystanie czasu kongresowego na pobożność eucharystyczną, jak adoracje wspólne i indywidualne.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ