Komunikat z zebrania Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej

Dnia 9 marca 2023 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 26 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady - ks. Karola Zegana - protokół z ostatnich obrad Rady.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Tematem widzącym ma być 800-lecie śmierci bł. Kadłubka i jego rola dla współczesnego człowieka. W związku z tym Biskup Kielecki zaproponował, aby na terenie diecezji we wszystkich kościołach podczas Mszy św. w kanonie wymieniać imię błogosławionego Wincentego Kadłubka. Następnie biskup wspomniał 60 rocznicę śmierci ks. bp. Czesława Kaczmarka i przedsięwzięcia duszpasterskie związane z tą rocznicą.

Pierwszy prelegent - ojciec Maciej Lis OCist., wikariusz parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie wygłosił referat pt. „Rola duszpasterska bł. Wincentego Kadłubka we współczesnych czasach. Działalność pielgrzymkowa przy klasztorze Cystersów w Jędrzejowie”.

Ukazując znaczenie Błogosławionego w dzisiejszych czasach zwrócił uwagę na to, że bł. Wincenty jest jednym z patronów diecezji kieleckiej, że znajduje się w naszej diecezji sanktuarium ku czci Błogosławionego, że w jędrzejowskim klasztorze jest jedyne miejsce w diecezji, gdzie znajduje się grób osoby wyniesionej do chwały nieba.

Osoba Błogosławionego może nie cieszy się taką popularnością wśród wiernych, jak ci święci, którzy są znani z cudów, objawień, dzieł miłosierdzia, czy w ogóle bardziej bliscy czasowo dzisiejszemu człowiekowi. Jednak jest kilka aspektów, które mogą pomóc w szerzeniu Jego kultu. Wymieniono tutaj wielki kult Eucharystii i głęboką wiarę w realną obecność Chrystusa w Niej - rozpropagowanie „wiecznej lampki”. Następnie Błogosławiony brał udział w IV Soborze Laterańskim i później wcielał jego postanowienia na terenie diecezji krakowskiej. Do spraw, na które warto zwracać uwagę należy ustąpienie z biskupstwa krakowskiego i chęć prowadzenia życia pokutnego, wielkie zamiłowanie do nauki i rozwijania swoich talentów, cuda dokonane przez wstawiennictwo, zasługi dla kultury chrześcijańskiej w Polsce.

Największym wyzwaniem duszpasterskim jest to, jak teraz przekazać kult na następne pokolenia? Cystersi zapewniają o ciągłości pamięci o Błogosławionym, są cały czas wierni, którzy gromadzą się przy Jego relikwiach z prośbami i podziękowaniami. Wiele parafii z całej Polski zwraca się z prośbą o relikwie. Do miejsca pochówku Błogosławionego przybywają pielgrzymi. Szacuje się,że w ubiegłym roku było 150 zorganizowanych grup, w tym około 6 tys. pielgrzymów, a rocznie odwiedza sanktuarium 20 tys. wiernych. Codziennie jest sprawowana Msza św. w kaplicy z trumienką Błogosławionego. Ojciec cysters przedstawił też propozycje na ten czas jubileuszowy: odpusty, czuwania, uroczyste Msze św. i inne wydarzenia diecezjalne.

Po przerwie ks. Karol Zegan - Dyrektor Wydziału Katechetycznego i ks. Łukasz Zygmunt - Dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej przedstawili wnioski duszpastersko-katechetyczne postpandemiczne.

Czas pandemii był z pewnością trudnym doświadczeniem w nauczaniu i wychowaniu, chociaż największym problem stają się dzisiaj problemy z dużą liczbą uczniów nieuczęszczających na lekcje religii w szkole.

W duszpasterstwie spadek liczby wiernych obecnych na niedzielnych eucharystiach odbudowuje się i w wielu parafiach powrócił do poziomu sprzed pandemii. Ale w wielu parafiach pewne działania trzeba rozpoczynać od nowa, odbudowując pewne działania duszpasterskie. Bardzo pozytywnie został oceniony przez wiernych i księży powrót do tradycyjnej wizyty duszpasterskiej – kolędy.

Ksiądz Biskup Marian Florczyk, analizując aktualną sytuację w Polsce zauważył, że należy zdecydowanie wyrazić ubolewanie z powodów ataków na Świętego Jana Pawła II i bronić wartości przez Niego głoszonych. Również Bp Jan i Bp Andrzej uważają, że jest potrzeba konkretnych działań w obronie Świętego ze strony różnych agend prezbiterium kieleckiego.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY