Konrad Seredyka z 1 LO w Jędrzejowie zajął 3 miejsce w finale Olimpiady Teologii Katolickiej w Płocku

82 uczestników XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej (uczniów szkół średnich) w piątek, 1 kwietnia 2022 r. rozwiązywało test pisemny, a w sobotę 2 kwietnia dziesięcioro najlepszych odpowiadało na pytania ustnie.

Wśród pytań między innymi znalazło się pytanie o to, jakimi hebrajskimi terminami określane jest miłosierdzie przez papieża Franciszka w nauce rekolekcyjnej „Na drodze «prostoty ewangelizacyjnej»” (rahamim, hesed, eleos). Należało też wymienić krakowian z XV wieku, którzy trafili na ołtarze (Stanisław Kazimierczyk, Szymon z Lipnicy, Michał Giedroyć, Izajasz Boner, Świętosław ze Sławkowa, Jan Kanty). Pytano też o księży, którzy byli prawdopodobnymi spowiednikami św. s. Faustyny Kowalskiej w Płocku (ks. Wacław Jezusek, ks. Adolf Modzelewski, ks. Ludwik Wilkoński).

Przewodniczącym komisji konkursowej był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan wydziału teologicznego UKSW w Warszawie. Wyniki ogłoszono w hotelu Petropol.

Pierwsze miejsce zajęła Maja Karolina Gołuszko z diecezji legnickiej. Na drugim miejscu znalazła się Łucja Mirosław z archidiecezji katowickiej, a na trzecim Konrad Jan Seredyka z diecezji kieleckiej. Konrad jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie i przygotowywał się  do olimpiady pod kierunkiem ks. Adama Paciucha. Naszą diecezję reprezentowała także Alicja Napora z ZS nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, która została finalistką olimpiady. Jej katechetą jest ks. Marcin Piotrowski.

Wszyscy laureaci, czyli zdobywcy miejsc od pierwszego do dziesiątego otrzymali bony do sklepu Media Expert (od 5 tys. zł do 500 zł), a także bon w wysokości 150 zł do księgarni Empik. Organizatorami finału XXXII OTK był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Ks. Waldemar Wiśniowski
WYDZIAŁ KATECHETYCZNY W KIELCACH