"Królowa Pokoju" - wyjątkowa monstrancja - gości w Piekoszowie

25 marca 2021 r. bp Andrzej Kaleta przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, po której rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w wyjątkowej monstrancji z Medjugorie, zwanej „Królową Pokoju”.

- Do Niedzieli Wielkanocnej każdy będzie miał indywidualną okazję do adoracji Chrystusa obecnego pod Eucharystyczną postacią. Bacząc na restrykcję o obostrzenia taka forma spotkania z Chrystusem, pozwalająca zachować bezpieczeństwo jest doskonałą okazją do wyciszenia swojego serca w świecie chaosu spowodowanego pandemią – informują duszpasterze z Piekoszowa.

Monstrancja „Królowa pokoju” nawiedziła bez rozgłosu już ponad 60 miejsc. Były to diecezje, parafie oraz sanktuaria w Polsce i za granicą. Peregrynację rozpoczęła na Jasnej Górze następnie nawiedziła m.in. diecezję sosnowiecką, a także Częstochowę, Wrocław, Radom i Warszawę.

Idea dzieła

Autorem monstrancji jest Mariusz Drapikowski – artysta, twórca sztuki sakralnej, złotnik, bursztynnik i człowiek głębokiej wiary (on też wykonał sukienkę, która od 2018 r. zdobi obraz Matki Bożej Piekoszowskiej). – Podczas spotkania z Arytysą, które jest zaplanowane w czwartek dowiemy się czym jest idea „Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, które są obecnie i będą w przyszłości miejscami, gdzie staną wykonane z bursztynu, złota, srebra ołtarze z Najświętszym Sakramentem. Idea ta realizowana jest przez Mariusza Drapikowskiego i Piotra Ciołkiewicza. Przedsięwzięcie to ma na celu otoczyć świat modlitwą o pokój, przybliżać ludziom Jezusa Chrystusa i umożliwiać im Jego adorację w Najświętszym Sakramencie – mówią piekoszowscy duszpasterze.
Równolegle z misją „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, prowadzone jest dzieło „Gwiazdy na Płaszczu Matki Bożej”. Ma ono ten sam cel, aby czerpać pokój z samego źródła, którym jest Eucharystia. Do modlitewnej łączności ze światowymi centrami modlitwy o pokój zaproszeni są wszyscy. Przez codzienne trwanie w modlitwie o pokój przed Najświętszym Sakramentem według możliwości i zwyczaju miejsca, zorganizowanie jednogodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju 25 dnia każdego miesiąca w godzinach między 17.00 a 21.00, a także odmówienie modlitw w intencji zaproponowanej przez Stowarzyszenie można stać się apostołem modlitwy o pokój.

Orędownicy pokoju

Papież Franciszek, jak i jego wielcy poprzednicy wzywają wszystkich do modlitwy o pokój na świecie: „Chciałbym prosić Boga, abyśmy my, chrześcijanie, bracia wyznający inne religie, każdy mężczyzna i kobieta dobrej woli wołali z mocą: przemoc i wojna nigdy nie są drogą do pokoju! Niech ucichnie szczęk broni! Wojna oznacza zawsze klęskę pokoju, jest zawsze porażką dla ludzkości”.
W dalsze głoszenie orędzia pokoju monstrancja powędruje do parafii Brzeziny, a następnie do Katedry w Gdańsku-Oliwie, gdzie stolice biskupią od Niedzieli Palmowej będzie piastował abp Tadeusz Wojda SAC, kapłan pochodzący z Diecezji Kieleckiej – z parafii Brzeziny.

>> Program Adoracji Najświętszego Sakramentu

MODLITWA O POKÓJ ŚW. FRANCISZKA

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju,
abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda;
jedność, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.

Spraw abyśmy mogli
nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając otrzymujemy;
wybaczając zyskujemy przebaczenie;
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia,
przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.