Krótka relacja z dalekiej Brazylii

W trwającym Tygodniu Misyjny napisał do nas ks. Piotr Pochopień – nasz Rodak, pracujący w dalekiej Brazylii. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej w kończącym się miesiącu różańcowym. W tym miesiącu w sposób szczególny pamiętałem wraz z moimi parafianami w modlitwie o naszych darczyńcach.

Po jubileuszu parafii, który odbył się 21 sierpnia br., nie było chwili odpoczynku. Już dwa tygodnie później odbyło się dwudniowe spotkanie formacyjne mężczyzn odmawiających różaniec. W kościele głównym mężczyźni odmawiają różaniec w każdy czwartek o godzinie 6.00 rano. Po spotkaniu utworzyliśmy grupy różańcowe mężczyzn także w pozostałych 16 kościołach filialnych.

Później przyszedł miły dla mnie miesiąc wrzesień – czas urodzin. W Brazylii nie obchodzi się imienin. Dlatego cały miesiąc miły, gdyż parafianie zawsze pamiętają o urodzinach swojego proboszcza organizując różne niespodzianki, a biorąc pod uwagę 16 kościołów filialnych – to urodziny trwają miesiąc.

Co miłe szybko mija i rozpoczęły się przygotowania do uroczystości patronki Brazylii – Matki Bożej z Aparecidy  (12 października – w tym dniu także jest tutaj obchodzony Dzień Dziecka) i Sakramentu Bierzmowania, które odbyło się 15 października br. Do Sakramentu Bierzmowania w tym roku przystąpiło 175 osób młodzieży i dorosłych. W Brazylii jest tradycja, że każdy bierzmowany ma dwóch świadków, tak jak do chrztu. To sprawiło, że przez dwa tygodnie sam musiałem wyspowiadać około 700 osób.

W między czasie odbyło się spotkanie księży z dekanatu (takie spotkania odbywają się cztery razy w roku i są obowiązkowe). Odległość mojej parafii do tej, w której odbywało się spotkanie to tylko 356 km w jedną stronę. Wyjazd o 3.00 rano i powrót późną nocą.

W listopadzie modlitwa na cmentarzach, a później Pierwsze Komunie w kościele głównym i kościołach filialnych. 6, 7, 8 listopada spotkanie formacyjne wszystkich księży diecezji Guarapuawa (takie spotkania odbywają się dwa razy do roku) 4-5 grudnia spotkanie formacyjne w parafii kobiet odmawiających różaniec, a 21 grudnia zakończenie roku katechetycznego i szkolnego. Biorąc pod uwagę odległości w parafii i diecezji, wszystkie spotkania trwają minimum cały dzień. Na misjach w Brazylii nie da się nudzić!

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, pamiętam o wszystkich darczyńcach w modlitwie i proszę o modlitwę.

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII