Ks. Adam Perz nowym rektorem kieleckiego Seminarium

Ks. dr Adam Perz został nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Decyzję ogłosił w czwartek, 29 czerwca 2023 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Zastąpił na stanowisku ks. dr. hab. Pawła Tambora, który był rektorem Seminarium przez ostatnie 10 lat. Nadal pozostanie jednym z wykładowców – informuje ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.

– Moje związki z seminarium, mniejsze lub większe, trwają od 1995 r., ponieważ wykładam teologię moralną, miałem też zajęcia z etyki, a w latach 2006 – 2011 pełniłem funkcję wicerektora – mówi w rozmowie z KAI ksiądz rektor. Będzie łączył funkcję rektora z wykładami z teologii moralnej.

Ks. Adam Perz urodził się w 1963 roku, pochodzi z parafii Dobrzeszów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w 1988 r. przyjął święcenia prezbiteratu w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. W latach 1990-1995 odbył studia z teologii moralnej na Uniwersytecie Krzyża Świętego w Rzymie. Uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie dysertacji doktorskiej pt.: „L’insegnamento dei vescovi polacchi sulla missione educativa della famiglia, dopo la seconda guerra mondiale, fino ai nostri giorni (1945-1993) / „Nauczanie biskupów polskich na temat misji wychowawczej rodziny, po II wojnie światowej do czasów współczesnych (1945-1993)/”.

Nowy rektor pełnił wiele funkcji w Kościele kieleckim, był m.in. proboszczem parafii w Kielcach-Posłowicach w latach 2022 – 2015, obrońcą węzła małżeńskiego, asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej.

To nie jedyna zmiana w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Na nowego prefekta alumnów został powołany ks. dr Marek Dumin, który w ostatnich latach studiował w Rzymie. Zastąpi ks. Kamila Banasika, który pełnił tę funkcję od 2017 roku i jest także Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości.