Ks. Michał Haśnik w Imbramowicach: Bł. ks. Jan Macha dobrym patronem na dzisiejsze czasy

W piątek, 18 marca 2022 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach po raz kolejny zgromadzili się członkowie Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Czuwaniu patronował w sposób szczególny - beatyfikowany 20 listopada 2021 r. - bł. ks. Jan Franciszek Macha.

Czuwanie rozpoczęło się rozważaniem o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Toboły.

Podczas konferencji sylwetkę bł. ks. Jana Machy przybliżył ks. Michał Haśnik - wikariusz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie oraz moderator strony internetowej Diecezji Kieleckiej.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w intencji o łaskę uświęcenia kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Haśnik. W homilii, nawiązując do odczytanej Ewangelii - Przypowieści o dzierżawcach winnicy - zwrócił się do zebranych słowami: „Każdy z nas obecnych jest dzisiaj zaproszony do pracy w Bożej winnicy. Jaką zajmiemy w tej winnicy postawę? Po czyjej stronie się opowiemy? Czy po stronie przewrotnych dzierżawców, którzy nigdy nic z niczego sobie nie robią? Czy staniemy po stronie bezgranicznie kochającego nas właściciela winnicy - naszego najlepszego Niebieskiego Ojca? Patron naszego modlitewnego czuwania - bł. ks. Jan Franciszek - doskonale wiedział po czyjej stronie ma stanąć, pracując w Tej winnicy”.

Ks. Haśnik podziękował również zebranym za modlitwę w intencji Kapłanów: „Wiele razy z tego miejsca padały słowa wdzięczności skierowane w Waszą stronę. Dzisiaj ja także pragnę wyrazić tę  ogromną wdzięczność za Waszą modlitwę za nas Kapłanów. Tej modlitwy nam bardzo trzeba.”

Mszę św. ks. Michał celebrował w ornacie, w którym Eucharystię sprawował bł. Ks. Jan Macha, będąc wikariuszem w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, na ołtarzu natomiast znajdował się krzyż, który Błogosławiony otrzymał w dniu swoich Prymicji.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele, a także o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie.

Wspólnie modliliśmy się również Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie oraz Kompleta.

W czuwaniu wzięli udział wierni oraz kapłani z parafii:
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie z ks. Michałem Haśnikiem
- pw. Św. Józefa w Kielcach z ks. Michałem Kościańskim
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. kan. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Janusz Stach - kustosz Regionalnego Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach