Ks. Mulka: nowy biskup kielecki ma charakter i ogromne doświadczenie

- Bp Jan Piotrowski ma charakter i ogromne doświadczenie, aby jak najlepiej pełnić posługę biskupa kieleckiego – mówi KAI ks. Andrzej Mulka, twórca wydawnictwa „Promyczek” i zespołu „Promyczki Dobra”, który blisko pięć lat mieszkał po sąsiedzku z ks. dr. Janem Piotrowskim, wówczas proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu (diecezja tarnowska), obecnie nowym ordynariuszem kieleckim.

Nowego biskupa kieleckiego mianował papież Franciszek 11 października.

Jak wyjaśnia ks. Andrzej Mulka, wydawnictwo diecezji tarnowskiej „Promyczek” ma swoją siedzibę w budynkach parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, której obecny biskup nominat był proboszczem w latach 2009 – 2013. - Pracowaliśmy niemal po sąsiedzku, poza tym znamy się poprzez Papieskie Dzieła Misyjne – mówi ks. Mulka.

Biskupa nominata określa jako „ogromnie ciepłego, życzliwego wszystkim ludziom człowieka, który szybko nawiązuje kontakty, a przy tym ma doskonałą pamięć do twarzy, nazwisk, dat, topografii terenu”.

Ks. Mulka przypuszcza, że wieloletnia praca na misjach ugruntowała w bp. Piotrowskim te umiejętności. Biegła znajomość kilku języków obcych, innych kultur i religii, zdaniem ks. Mulki, pomagają bp. Piotrowskiemu w „wyjątkowej otwartości na ludzi i na świat”.

Jako proboszcz dużej parafii dał się poznać przez sprawne administracyjnie decyzję, w tym te z kategorii „trudnych i mało popularnych”. – Potrafi być stanowczy – uważa ks. Mulka. Kaznodziejstwo bp. Piotrowskiego określa jako „mocno osadzone w nauczaniu papieskim , o szerokim otwarciu na Kościół powszechny i znakomitej znajomości jego spraw”.

Zauważalnym tzw. „konikiem” nowego bp. kieleckiego pozostają misje, na których spędził kilkanaście lat. W parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu trafił na podatny grunt, gdyż były tam silnie zakorzenione tradycje misyjne, w tym cykliczne spotkania z misjonarzami.

Ks. Andrzej Mulka - kapłan diecezji tarnowskiej, twórca Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” i zespołu „Promyczki Dobra”, który uczestniczył w programach „Od przedszkola do Opola” i „Ziarno”. Zespół wydał wiele płyt z piosenkami religijnymi dla dzieci i z teledyskami.

dziar
tekst za: www.ekai.pl