Ks. Tomasz Rusiecki: Arcybiskup Stanisław Szymecki reprezentował ojcowski typ pasterza

Śp. Arcybiskup Stanisław Szymecki reprezentował ojcowski typ pasterza, był zatroskany o Kościół i o każdego kleryka i kapłana z osobna – tak o zmarłym abp. Stanisławie Szymeckim mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.

Pierwsze kontakty ks. Rusieckiego z bp. Szymeckim, miały miejsce tuż po święceniach biskupich (12 kwietnia 1981 r.), gdy nowy biskup odwiedził duszpasterstwo akademickie, spotkał się z duszpasterzami i studentami – „przyszedł po prostu z dobrym słowem” – wspomina ks. Rusiecki.

– Był zainteresowany tym, co robimy, było w nim wtedy bardzo dużo radości. Wkrótce mianował mnie prefektem alumnów, a w 1982 r. – ojcem duchowym kleryków, którą to funkcję pełniłem przez 21 lat – mówi ks. prałat Rusiecki. Bp Szymecki uczynił także ks. Rusieckiego odpowiedzialnym za sprawy powołania do życia kapłańskiego i konsekrowanego, czym ks. prałat zajmuje się do dzisiaj. – Bp Szymecki był odpowiedzialny za te kwestie z ramienia Episkopatu, odbywał wiele spotkań i ja mu w tych spotkaniach towarzyszyłem – wspomina. – Pamiętam np. jedno z sympozjów na KUL poświęcone Kościołowi. Bp Szymecki mówił wtedy o spojrzeniu wiary na Kościół, którego nie można rozpatrywać w kategoriach tylko ludzkich. Trzeba było słyszeć, jak on wtedy mówił, z jakim zacięciem pasterskim! Tak też mówił o wierze. Czuło się, że on tym żyje, że to nie jest teoria – zauważa ks. prałat Rusiecki.

Dodaje, że ówczesny biskup kielecki był „zauroczony Janem Pawłem II i nie było kazania, żeby go nie cytował, znając doskonale jego nauczanie i podkreślając jego misję jako Głowy Kościoła”.

Ks. Rusiecki zauważa także umiejętność karcenia np. kleryków („zwykł mawiać: przedostatni raz ci wybaczam”) oraz słuchania tego, co bracia w kapłaństwie mają do powiedzenia. – Lubił być inspirowany przez słuchaczy – uważa duchowny. Dodał, że bardzo kochał Kielce i diecezję, często podkreślając, że czuł się tutaj po prostu u siebie.

Bp Szymecki w diecezji kieleckiej założył Studium Teologiczne dla Osób Świeckich w Kielcach (1982 r.), a w 1989 r. – Diecezjalny Ośrodek Szkoleniowy dla Organistów oraz Caritas Diecezji Kieleckiej. Jego inicjatywy to m.in. Dom Rekolekcyjny w Skorzeszycach, Dom dla Chorych i Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie, Domy Samotnej Matki w Łukowej i Wiernej. Nastąpiła wówczas rozbudowa budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i Domu Księży Emerytów w Kielcach. W 1982 r. przywrócił do działania kwartalnik homiletyczny o nazwie „Współczesna Ambona”.

Biskup powołał do istnienia w 1990 r. wydawnictwo „Jedność”, a dwa lata później diecezjalne „Radio Jedność” obecne „Radio eM Kielce”.

W 1993 r. mianowany został metropolitą białostockim. Od 2000 r. był emerytowanym biskupem seniorem.

tekst za: ekai.pl