Ks. Wojciech Oczkowicz do Margaretek: Powołanie budzi się w ciszy

Dnia 17 marca 2023 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach po raz kolejny spotkali się członkowie Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej, aby przed wizerunkiem Pana Jezusa Cierpiącego, modlić się o uświęcenie kapłanów.

Szczególnym patronem czuwania był Św. Peregryn Laziosi – włoski zakonnik i skuteczny orędownik chorych, cierpiących szczególnie wskutek chorób nowotworowych. Postać tę mogliśmy lepiej poznać, jak również uczcić relikwie św. Peregryna dzięki życzliwości kapłanów z Parafii Wodzisław (diecezja kielecka), którzy wraz z wiernymi ubogacili nas swoją obecnością.

Czuwanie rozpoczęło rozważanie o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła – organizator czuwań.

Podczas konferencji ks. Mieczysław Robak – proboszcz parafii św. Marcina w Wodzisławiu przybliżył zebranym zarówno postać św. Peregryna, jego rys biograficzny oraz historię cudownego uzdrowienia, jak również tło historyczne dotyczące obecności relikwii tego Świętego w parafii Wodzisław. Ks. Robak zaprosił także osoby pragnące w sposób szczególny modlić się za wstawiennictwem św. Peregryna do włączenia się w modlitwę każdego pierwszego dnia miesiąca w kościele parafialnym w Wodzisławiu. Po zakończeniu konferencji wspólnie modliliśmy się Litanią do św. Peregryna.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w intencji o łaskę uświęcenia kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele, której przewodniczył ks. Mieczysław Robak, a homilię wygłosił ks. Wojciech Oczkowicz – wikariusz parafii św. Marcina w Wodzisławiu. Podkreślając wartość zasłuchania i postawy posłuszeństwa wobec Słowa, które kieruje do nas Bóg, zwrócił się do zebranych słowami: „Życie budzi się w ciszy. Powołanie budzi się w ciszy. Jeżeli tego nie będzie w naszych rodzinach, jeżeli nie będzie medytacji, wyciszenia, będzie natomiast ciągły hałas, to Słowo Boże nie przedrze się przez tę zewnętrzną otoczkę”.

Podczas czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji ks. Sebastiana Czopka złożyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele.
Wspólnie modliliśmy się również Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie oraz Kompleta. Po zakończeniu czuwania spotkaliśmy się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział Wierni oraz Kapłani z Parafii:
- pw. Św. Marcina w Wodzisławiu z ks. kan. Mieczysławem Robakiem oraz ks. Wojciechem Oczkowiczem
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Św. Józefa w Kielcach z ks. Michałem Kościańskim
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą
- pw. Grobu Bożego w Miechowie z ks. Mateuszem Mastalerzem
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach z ks. Sebastianem Czopkiem
- pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku- Zdroju
- pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Narodzenia NMP w Żarnowcu
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Św. Mikołaja w Imielnie
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dobrakowie
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. kan. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- Ks. kan. Władysław Ogonowski
- Ks. Janusz Stach – kustosz Regionalnego Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach