Ks. Zegan do uczniów do szkół papieskich: Patron przypomina wam o zasadach i wartościach

„Jan Paweł II przypomina wam o zasadach i wartościach zapisanych w waszych sercach, które stanowią o waszej relacji do Pana Boga” - mówił 18 maja 2015 r. w kieleckiej Bazylice Katedralnej dyrektor Wydziału Katechetycznego – ks. kan. dr Karol Zegan podczas wojewódzkiego spotkania szkół papieskich, które pn. „Dzieci w hołdzie Janowi Pawłowi II”, zorganizowano w dniu urodzin papieża Polaka.

W całodziennym spotkaniu uczestniczy kilkuset uczniów ze szkół m.in. w Łopusznie, Masłowie, Tarnoskale, Seceminie, Mniowie, Sobkowie, Jaworzni, Krzcięcicach, Daleszycach.

Swoją homilię ks. Karol Zegan oparł na rozważaniu pojęcia etosu. Wskazywał uczniom, czym jest etos jako zbiór wartości charakteryzujących określoną grupę społeczną na przykładzie strażaków ratujących ludzi spod gruzów World Trade Center.

„Znacie dobrze biografię waszego patrona, organizujecie wiele konkursów i spotkań tematycznych. Czy to wystarczy, aby mówić o etosie waszych szkół?” – pytał kaznodzieja. Przypominając podstawowe zasady, które szczególnie podkreślał swym codziennym życiem polski papież, tzn. miłość, szacunek do życia, wolność i wiara, wskazał, jak Jan Paweł II odnosił się do nich także w swoim nauczaniu.

Papieskie szkoły spotkały się już w godzinach dopołudniowych na Placu św. Wojciecha, skąd barwnym korowodem i ze sztandarami przemaszerowały ulicami miasta do bazyliki katedralnej.

Po Mszy św. korowód szkół udał się do akademickiego kościoła św. Jana Pawła II, gdzie miało miejsce spotkanie z duszpasterzem akademickim ks. Rafałem Dudałą, wspomnienie o papieżu i błogosławieństwo jego relikwiami.

Część artystyczna, na którą złożyły się montaże słowno–muzyczne, scenki rodzajowe czy prezentacje multimedialne, miała miejsce w Auli bp. Czesława Kaczmarka w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Koncert i spotkanie były zorganizowane po raz ósmy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Świętokrzyskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II skupia szkoły z obszaru województwa świętokrzyskiego, którym patronuje papież. – „Za aktywne w stowarzyszeniu należy uznać ok. 30 szkół” – powiedział KAI Stanisław Mach, prezes stowarzyszenia i dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie.

Jak informuje prezes, w 2014 r. stowarzyszenie nabyło obraz św. Jana Pawła II, który został poświęcony 19 maja 2014 r. - Zrodził się pomysł, aby obraz wędrował po szkołach papieskich i środowiskach związanych z ideą edukacji pod patronatem papieża, jako element przygotowawczy do 25-lecia pobytu św. Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi. Bp Jan Piotrowski pobłogosławił inicjatywie i objął ją swoim patronatem – powiedział Stanisław Mach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl