Lelów: Rozpoczęła się Peregrynacja symboli ŚDM po diecezji kieleckiej

Wieczorem 31 stycznia 2015 r. do Lelowa leżącego na krańcach naszej diecezji przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Tym samym rozpoczęły wędrówkę po parafiach i ośrodkach kultu w obrębie diecezji kieleckiej. Peregrynacja potrwa do 14 lutego.

W Lelowie uroczystość przyjęcia symboli z Lublińca w diecezji gliwickiej, prowadził bp Jan Piotrowski. W wydarzeniu licznie uczestniczyli młodzież i wierni oraz ok. 30 księży.

Biskup ucałował symbole, które przeniesiono w procesji do prezbiterium świątyni i tam w imieniu lelowian witał je ks. prob. Henryk Młynarczyk. Proboszcz przypomniał wydarzenia lelowskie związane z obroną krzyża i przywiązanie mieszkańców do wiary, a szczególnie szacunek dla krzyża, dla którego oddał życie Ignacy Trenda.

Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w miejscu męczeńskiej śmierci sł. Bożego Ignacego Trendy - męczennika z czasów II wojny światowej, prostego, niepiśmiennego mieszkańca Lelowa, który za odmowę podpalenia krzyża w kościele, został rozstrzelany przez Niemców na początku II wojny.

W pierwszych dniach II wojny światowej, Niemcy wkroczyli do Lelowa i rozpoczęli pacyfikację. 4 września 1939 r. pochwycili przechodzącego koło kościoła Ignacego Trendę, zaciągnęli go do wnętrza, kazali przynieść słomę z pobliskiej stodoły, położyć ją w kruchcie pod krzyżem i podpalić. Ponieważ Ignacy odmówił podpalenia krzyża, został zastrzelony. Pomimo podpalenia kościoła przez Niemców, krucyfiks, tylko lekko osmalony – ocalał. Znajduje się w ołtarzu głównym lelowskiego kościoła. Ciało Ignacego Trendy pochowane jest w zbiorowej mogile, nieopodal kościoła w Lelowie.

2 grudnia 2003 r. rozpoczął się w Kielcach proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym Sługi Bożego Ignacego Trendy. Jest on kandydatem na ołtarze, w toczącym się procesie 122 pochodzących z całej Polski męczenników za wiarę z okresu II wojny światowej.

W homilii bp Jan Piotrowski mówił o miejscu krzyża i wiary w życiu człowieka, nawiązując m.in. do wydarzeń lelowskich. Odwołując się do historycznych faktów chrztu w Wiślicy zauważył, że „być może nie ma takiego miejsca na polskiej ziemi jak diecezja kielecka, gdzie tak wcześnie postawiono krzyż”.

- Rozpoczynająca się tutaj peregrynacja rozpoczyna nową epokę ewangelizacyjną w diecezji kieleckiej – podkreślił. Stwierdził także, że Bóg „darowuje nam swoją odkupieńczą miłość w obecności Maryi Matki i Jezusa”. Zaapelował także do młodzieży, aby nie ufała wyłącznie temu, co ofiaruje współczesny świat, tylko aby „poszukiwała źródeł".

Po zakończeniu uroczystości w Lelowie o godz. 23 symbole przejęła parafia Kroczyce, gdzie zorganizowano czuwanie nocne.

Peregrynacja symboli - Krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, to element przygotowań do XXXI Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Dotknij Miłosierdzia”.

Ikona i Krzyż nawiedzą w diecezji kieleciej kościoły, kaplice szpitalne, hospicja ośrodki wychowawcze m.in. w: Szczekocinach, Łopusznie, Pałęgach, Jędrzejowie, Kielcach, Bodzentynie, Chęcinach, Busku-Zdroju, Miechowie, Skalbmierzu, Ojcowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Morawicy, Chmielniku, Masłowie. Ostatnim przystankiem będzie Wiślica, gdzie odbędzie się spotkanie 14 lutego, we wspomnienie św. Cyryla i św. Metodego.

„Kolejne dni peregrynacji poświęcone będą refleksji, modlitwie oraz uczynkom miłosierdzia. Pomocą w tym będzie rozprowadzany w parafiach modlitewnik. Posłuży on wiernym również po peregrynacji, gdyż począwszy od marca przez kolejne czternaście miesięcy zaproponowane zostaną adoracje i katechezy związane z uczynkami miłosierdzia” – mówi ks. Sławomir Sarek – diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM.

W trakcie spotkań przy symbolach ŚDM wierni będą mogli wypełnić i złożyć przygotowane ulotki z darami duchowymi. Rozprowadzane też będą butony - przypinki i naklejki z logo diecezjalnym oraz ogólnopolskim ŚDM, a także naklejki „Bilet dla Brata”, „Projekt L4” i inne.

ŚDM w 2016 roku w Krakowie, z udziałem papieża Franciszka, mogą przyciągnąć nawet 2 miliony osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Władysław Burzawa