List otwarty Akcji Katolickiej Diecezji Kieleckiej

List otwarty Akcji Katolickiej Diecezji Kieleckiej w sprawie publikacji internetowej Leszka Kumańskiego.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Kielcach

Kielce, dnia 12 czerwca 2015 r.

Sz. P.
       Leszek Kumański

Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej pragnie wyrazić swój protest wobec treści Pańskiego artykułu, jaki został zamieszczony w Internecie 5 czerwca 2015 r., pod tytułem „Kazania świętokrzyskie”.

W swoim tekście nawiązał Pan do treści homilii wygłoszonej przez Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej podczas procesji Bożego Ciała w Kielcach. Wszyscy uczestnicy tej uroczystości pamiętają, że cała homilia poświęcona była Eucharystii i naszej wdzięczności za ten wyjątkowy dar Jezusa. Ksiądz Biskup przywołał nauczanie św. Jana Pawła II i podkreślił, że „Kościół otrzymał Eucharystię nie jako jeden z cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ był to dar z samego siebie własnej osoby z Jego człowieczeństwem. To także dar jego odkupienia. …. Ten dar domaga się naszej ludzkiej wdzięczności, która pisana jest całym życiem, zwłaszcza jego wewnętrzną jakością”. W tym kontekście Biskup zadał pytanie: „Co chcemy uczynić z duchowym owocem dzisiejszego święta?” i zwrócił się do wiernych z apelem: „Proszę was jako pasterz Kościoła kieleckiego, niech ziemia świętokrzyska będzie ziemią bogatą dobrymi obyczajami i piękną kulturą regionu, bez sabatu i czarownic. Bez gorszących propozycji kulturalnych i ośmieszania tego, co tworzy piękno tej ziemi. … Niech Polska patrzy z podziwem na to, co w nas piękne , mądre i dające nadzieję”.

Nasze zdumienie budzi fakt, że powyższe słowa Ks. Biskupa wywołały u Pana tak bezprecedensową i niegodziwą reakcję. Bezprecedensową, bo posunął się Pan nawet do groźby wobec Kościoła pisząc: „Niech nie rozpętuje wojen religijnych z byle powodu. A jeśli Kościół szuka pretekstu i chce tej wojny , to ją będzie miał”. Niegodziwą, bo przy okazji swojego „apelu” do Ks. Biskupa dyskredytuje Pan wspólnotę Kościoła Katolickiego i jego pasterzy.

Niesamowite, że trzy piękne zdania z homilii Pasterza zatroskanego o dobre obyczaje i piękną kulturę ziemi świętokrzyskiej sprowokowały Pana do całej lawiny słów szyderstwa i złośliwości pod adresem Kościoła. Taka postawa wywołuje w nas zdecydowany sprzeciw i dezaprobatę.

Publiczną deklarację wiary w Boga, pomimo kontekstu Pana wypowiedzi, który stawia ją pod znakiem zapytania przyjmujemy za dobrą monetę.

Pana zachowanie jest dla nas swoistym sygnałem, że jako katolik potrzebuje Pan szczególnego wsparcia wspólnoty chrześcijańskiej, aby docenić wartości ewangeliczne wobec nieustannej pokusy przypodobania się neopogańskiemu światu.

Słowa Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” nie pozostawiają wątpliwości, że jedynym sposobem przezwyciężenia różnych konfliktów jest pokładanie ufności w Bogu. Dlatego też, wyrażając sprzeciw wobec treści Pańskiego artykułu jednocześnie modlimy się za Pana. Mamy nadzieję, że po opadnięciu emocji zrozumie Pan prawdziwy sens przesłania Księdza Biskupa i w przyszłości wykorzysta Pan swoje artystyczne zdolności do pomnażania bogactwa dobrych obyczajów i pięknej kultury naszego regionu.

Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Do wiadomości: