Małopolska Droga Świętego Jakuba

Miesiąc sierpień dołożył do otaczającego nas krajobrazu jeszcze jeden, jakże piękny i charakterystyczny dla polskiej rzeczywistości widok – widok strudzonego pielgrzyma, zmierzającego do Matki, by prosić ją o wstawiennictwo u Pana. Czas wakacji to czas, który pozwala wielu na chwilę odpoczynku, na odkrywanie na nowo Stwórcy, na odnawianie relacji z Bogiem. Pielgrzymowanie to jeden ze sposobów odkrywania Boga w naszym życiu.

Jedną z propozycji odkrywania Boga w drodze jest Małopolska Droga Świętego Jakuba. Trasa Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego, prowadzącego z kraju doliny Wisły - od Sandomierza do Krakowa, a jej długość wynosi 206 km. Wymarsz można rozpocząć już z Lublina maszerując w stronę Sandomierza. Najważniejsze znaczenie w wytyczeniu głównych punktów szlaku miało  rozmieszczenie kościołów pw. św. Jakuba Starszego .

Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad tysiąca lat szlak, na którym – jak pisał Goethe rodziła się świadomość europejska. Przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła. Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z 18 odcinków, której długość w Polsce wynosi już 3,5 tys. km. Odcinek Małopolskiej Drogi został wyznaczony w latach 2008-2009. Każdego roku szlakiem pielgrzymuje wiele osób z różnych regionów Polski.

Pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba wpisuje się w wezwanie papieża Franciszka, które skierował do całego świata w pierwszym publicznym przemówieniu zaraz po zakończeniu konklawe: „A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania”.

Zachęcam wszystkich do skorzystania z propozycji pielgrzymowania szlakiem Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, który rozpoczyna się w Sandomierzu i dalej przez całą Europę prowadzi do Santiago de Compostela.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Skalbmierz, 6 sierpnia 2023 r.