Miłość to tajemnica! Nowenna Młodych ze Świętym Józefem po raz ósmy

Od czerwca ubiegłego roku członkowie Ruchu Czystych Serc diecezji kieleckiej odprawiają Nowennę Młodych do Świętego Józefa, prosząc za Jego wstawiennictwem o łaskę czystości. Ósme z kolei nabożeństwo odbyło się w kościele św. Józefa Robotnika w Motkowicach.

Spotkanie pod hasłem „Miłość to tajemnica” rozpoczęło się Eucharystią o godz. 18.00, którą koncelebrowali ks. Dariusz Węgrzyn, moderator Ruchu Czystych Serc DK oraz ks. Karol Stawowczyk, wikariusz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.

Homilię wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, który na wstępie zwrócił się do obecnych na Mszy parafian kościoła w Motkowicach. Kapłan przybliżył wiernym ideę Nowenny Młodych ze Świętym Józefem. Następnie odniósł się do fragmentu Ewangelii wg św. Marka (Mk 9, 38–40), odczytanego podczas liturgii. Jan mówi Jezusowi o człowieku, który wyrzucał złe duchy, choć nie należał do wspólnoty apostołów. Jezus odpowiada uczniom: „Jeśli działa w Moje imię, to go zostawcie”. Imię Jezusa ma moc przemieniać nasze serca. To jest spotkanie okryte tajemnicą, ponieważ chodzi tu o naszą intymna więź z Chrystusem. Jezus uzdalnia nas również do głoszenia tej Tajemnicy naszym bliźnim dla ich duchowego dobra – zaznaczył ks. Węgrzyn.

Po Komunii Świętej odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Zawierzenia, która jest dla nas drogowskazem na drodze czystej i pięknej miłości, a także pomocą w realizacji naszych zobowiązań wynikających z chrztu oraz bierzmowania.

Katechezę do Młodych pt. „Miłość to tajemnica” wygłosił ks. Karol Stawowczyk, który zaczął od ciekawej refleksji nad definicją słowa fakt. W powszechnej świadomości oznacza ono coś pewnego, prawdziwego. Jednak łacińska etymologia wyrazu fakt podaje głębsze znaczenie – chodzi o coś, co zostało zrobione, wykonane. – Są rzeczy, które się dzieją, bo muszą się stać. Rządzi nimi konieczność, jak w przypadku praw natury. Są też rzeczy, które nie muszą się stać, a jednak się dokonują, bo ktoś tak chciał. Podejmując decyzje, sprawiamy, że coś staje się faktem – wyjaśnił ks. Stawowczyk.

Kapłan stwierdził, że tajemnica miłości jest ściśle związana z wolną wolą człowieka, jego wyborami. O ile w zakochaniu mamy do czynienia z działaniem hormonów i emocji, na które nie mamy wpływu, o tyle w miłości liczą się nasze decyzje. Decyzje zaś podejmujemy w duchu, czyli sferze, gdzie nie kierujemy się uczuciami, ale rozumem i wolą.

Wiele miejsca ks. Karol poświęcił tajemnicy miłości Boga do człowieka. – Bóg stworzył nas nie dlatego, że musiał, ale dlatego, że chciał. Zapragnął każdego i każdej z nas z osobna. Jego miłość objawia się bardzo konkretnie w fakcie naszego istnienia – podkreślił. Dzięki łasce Boga miłość ludzka, choć ograniczona, może być pełna. Tajemnica miłości Jezusa do każdego człowieka uzdalnia nas do walki o czystość. Sprawia, że ludzie podejmują dobre, choć niekiedy niewygodne dla nich decyzje. Przykładem mogą być kobiety przyjmujące dzieci, mimo że informacja o ciąży wzbudziła początkowo przykre uczucia.

– Kochajmy Boga na całego – zachęcał ks. Stawowczyk – Kochajmy Go także w konfesjonale, kiedy mówimy o faktach z naszego życia, których się wstydzimy. Szczera spowiedź wyraża naszą miłość do Stwórcy.

Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu wypraszaliśmy u Jezusa za wstawiennictwem Świętego Józefa dar czystego serca, które będzie niezmiennie zachwycone tajemnicą Bożej miłości. Powierzaliśmy Zbawicielowi również naród ukraiński, modląc się Litanią do Świętego Józefa o pokój za naszą wschodnią granicą. Odmówiliśmy też dziesiątek Różańca, by za wstawiennictwem Maryi oddać Rosję Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie spotkania ks. Dariusz Węgrzyn pobłogosławił Najświętszym Sakramentem zgromadzonych wiernych.

Oprawę liturgiczną nabożeństwa zapewnili członkowie Ruchu Czystych Serc. Serdecznie dziękujemy ks. proboszczowi Eugeniuszowi Durnasiowi za życzliwe przyjęcie i możliwość zorganizowania nabożeństwa w ramach Nowenny do Świętego Józefa. Serdeczne Bóg zapłać składamy również ks. Dariuszowi Węgrzynowi za przewodniczenie Eucharystii oraz za skierowane do nas Słowo Boże podczas homilii. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę ks. Karola Stawowczyka za wygłoszenie katechezy.

Ósme już spotkanie w ramach Nowenny Młodych ze Świętym Józefem było dla nas czasem łaski, modlitwy i adoracji Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Wierzymy głęboko, że Głowa Najświętszej Rodziny wyprosi dla nas wiele łask.

Święty Józefie, pomagaj nam codziennie głosić naszym bliźnim niezwykłą tajemnicę miłości Bożej!

Katarzyna Sobota
RCS DK