Ministranci u grobu bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

- „Jesteście sługami ołtarza” - mówił do ministrantów w sobotę, 13 września 2014 r. bp Kazimierz Ryczan. Ordynariusz Kielecki przewodniczył Eucharystii z okazji XIV Dnia Ministranta, który odbył się w Archiopactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Wzięli w nim udział ministranci z całej diecezji kieleckiej.

Za hasło spotkania obrano słowa „Wierzę w Syna Bożego”, które jest jednocześnie hasłem bieżącego roku duszpasterskiego. Doroczne święto ministranckie, odbyło się po raz kolejny na terenie Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, będącego jednocześnie Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, które w ostatnich dniach przeżywało jubileusz 250-lecia jego beatyfikacji.

Centralnym punktem Dnia Ministranta, była Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana, którą poprzedziła konferencja wygłoszona przez diecezjalnego rekolekcjonistę ks. Grzegorza Stachurę. Na początku liturgii, wszystkich przybyłych przywitał gospodarz miejsca o. opat Edward Stradomski, życząc wszystkim dobrego pobytu u grobu bł. Wincentego.

Bp Ryczan zwracając się do ministrantów, podkreślał jak ważna jest posługa ministranta, która wprowadza w niezwykłą bliskość z Jezusem Chrystusem w Eucharystii. Przypomniał, że służba ołtarza jest zaszczytem i przywilejem, który należy cenić. – „Jesteście sługami ołtarza (…). Posługę tą należy pełnić nie jako przymus, ale jako okazję do wzrastania w przyjaźni i osobistej relacji z Jezusem” – mówił hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy otrzymali błogosławieństwo relikwiami bł. Wincentego. Po Mszy św. ogłoszone zostały wyniki Piłkarskiej Ligii Ministrantów. Najlepsi sportowcy otrzymali puchary i dyplomy ufundowane przez Biskupa Kieleckiego, a potem miał miejsce występ kabaretowy oraz koncert zespołu Full Power Spirit. Ministranci mieli również możliwość wzięcia udziału w pokazach ratownictwa medycznego, sprzętu wojskowego a także wypróbować swoje zdolności w wielkoformatowych grach planszowych. Jako pamiątkę, każdy uczestnik otrzymał Pismo Święte oraz okolicznościową „smycz”.

Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie jest najstarszym klasztorem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz jego bratanka Klemensa w 1140 r. Na ich zaproszenie, zakonnicy przybyli z Francji. Białoczarni mnisi wznieśli klasztor i kościół klasztorny, który konsekrował biskup krakowski Wincenty Kadłubek. Ten sam hierarcha, dziś błogosławiony, osiem lat później za zgodą papieża zrzekł się biskupstwa i wstąpił do jędrzejowskiego konwentu. W 1913 r. dzięki biskupowi kieleckiemu Augustynowi Łosińskiemu utworzono samodzielną parafię, którą prowadzili księża diecezjalni. Do Jędrzejowa cystersi powrócili po II wojnie światowej, dzięki staraniom bp. Czesława Kaczmarka.

Ks. Krzysztof Tkaczyk

Zobacz: Galeria zdjęć cz. I (foto ks. Tomasz Kaczówka)

Zobacz: Galeria zdjęć cz. II (foto: Parafia Jędrzejów)