Młodzi kapłani formowali się w Skorzeszycach

W dniach 16-18 lutego 2023 r. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej im. Arcybiskupa Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach odbyła się I tura seminarium naukowego dla młodych kapłanów.

W warsztatach wzięło udział blisko 50 księży, którzy na co dzień pełnią służbę jako duszpasterze na parafii oraz nauczyciele religii w szkole.

Temat tegorocznych Dni Formacji brzmi: „Funkcjonowanie dzieci i młodzieży w Internecie. Katecheza szkolna i parafialna”.

Program dotyczył takich zagadnień jak:
- zagrożenia świata wirtualnego;
- zasady dobrego bycia „online”;
- wykorzystanie kodów QR w katechezie;
- czym jest neuroplastyczność i jak działa na człowieka;
- współczesne wyzwania w pracy duszpasterskiej z ministrantami;
- dataizm, jako „nowa religia” w świat danych.

Prelegenci w osobach ks. Jakuba Dębca, Michała Bondyry oraz Dawida Radomskiego dali uczestnikom wiele cennych wskazówek do pracy z grupą ministrancką, jak również nakierowali na właściwe wykorzystanie Internetu w katechezie parafialnej i szkolnej. Bardzo ciekawą i niewątpliwie cenną rzeczą były wiadomości dotyczące funkcjonowania ludzkiego mózgu w kontekście otrzymywanych bodźców ze świata wirtualnego.

Całe wydarzenie wpisuje się w cykl permanentnej formacji intelektualno-duchowej kapłanów nad którą czuwa Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

Pozostałych młodych kapłanów zapraszamy na drugą turę, która odbędzie się w dniach 23-25 lutego br.

ks. dr Paweł Ścisłowicz
ŚCDN W KIELCACH