Młodzi spotkali się w Wiślicy oraz… online

Około 120 osób uczestniczyło w XVIII Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży w Wiślicy. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Wstań, daję Ci imię nowe”. Rozpoczęło się multimedialną prezentacją różnych wspólnot młodzieżowych. Następnie w wiślickiej Bazylice Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę św.

Hierarcha w homilii podkreślił, że Wiślica to żywa historia wiary licznych pokoleń ludzi tej ziemi i niezliczonych pielgrzymów, królów, rycerzy, mieszczan, chłopów, kardynałów, biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, a nawet polityków i samorządowców.

Biskup przypomniał także, że pomysłodawcą idei tych spotkań był wówczas młody biskup pomocniczy Marian Florczyk. Dodaje, że 18 lat temu głównym zamiarem inicjatywy duszpasterskiej był powrót do źródła chrztu świętego, zwłaszcza ludzi młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania.

- W sakramencie chrztu otrzymujemy nową tożsamość, dziecięctwo Boże i nowe imię, którym Bóg wzywa człowieka do świętości i współpracy - powiedział duchowny.

W związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa, do wiślickiej świątyni zjechali jedynie przedstawiciele młodzieżowych wspólnot i grup religijnych z poszczególnych dekanatów. Młodzież biorąca udział w spotkaniu podkreślała, że to doskonała okazja do wspólnej modlitwy, wyciszenia się, ale i do spędzenia wspólnie wolnego czasu.

Podczas spotkania wykład wygłosił ks. Bogusław Kowalski, rekolekcjonista, który razem z ks. Piotrem Pawlukiewiczem napisał książkę „Czarny humor, czyli o Kościele na wesoło”.

Wydarzenie zakończył modlitewny recital kompozytora Krzysztofa Antkowiaka.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego