Młodzi z diecezji kieleckiej w drodze na ŚDM

56 osób z diecezji kieleckiej wyruszyło w środę, 26 lipca 2023 r. na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii.

W sumie, w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Lizbonie weźmie udział ponad setka młodych ludzi z diecezji. Kolejna grupa, z Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem, wyjedzie z Kielc w sobotę, 29 lipca. Do Portugalii uda się także grupa kieleckiej młodzieży związanej z neokatechumenatem.

Ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej zapowiada, że przedstawiciele diecezji kieleckiej spędzą najbliższe dni w urokliwym, zabytkowym mieście Coimbra.

– Tam będą do niedzieli, 30 lipca. Jak zawsze, Światowe Dni Młodzieży są podzielone. Najpierw odbywają się w różnych diecezjach i parafiach, gdzie młodzi będą uczestniczyć w wielu spotkaniach i integrować się z ludźmi z całego świata. Później dołączą do wszystkich w Lizbonie, gdzie spotkają się z Ojcem Świętym – podkreśla.

Młodzież z diecezji kieleckiej przez wiele miesięcy przygotowywała się do wyjazdu.

– Będą dawać świadectwo ewangelii, są bardzo dobrze przygotowani. Przygotowywali się przez modlitwę, opracowanie różnych materiałów ewangelizacyjnych. To trwało przez cały rok – informuje ks. Łukasz Zygmunt.

Głównym opiekunem wyjazdu jest ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Duchowny uzupełnia, że w trakcie pobytu w Portugalii część grupy z diecezji kieleckiej będzie nocowała w szkole, a część znajdzie nocleg u portugalskich rodzin.

Młodzieży towarzyszą także księża: Mateusz Szostak i Michał Bieroński oraz czterech kleryków. W sobotę z kolejną grupą młodzieży do Portugalii dotrze Ksiądz Biskup Marian Florczyk, który jest członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży polskiego Episkopatu. W tej grupie będą także księża: Wojciech Rutczyński, Bartosz Wąsat i Marian Szostak.

W środę, 26 lipca 2023 r. na terenie całej Portugalii rozpoczęły się wydarzenia religijno-kulturalne poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Do 31 lipca niemal 68 tys. młodych katolików będzie brać udział w rozmaitych imprezach, dzieląc się swoją wiarą. Natomiast od 1 do 6 sierpnia odbędą się Światowe Dni Młodzieży, na których może się pojawić około 1 mln osób. Z młodzieżą spotka się papież Franciszek. Na trasie jego wizyty pojawi się m.in. sanktuarium fatimskie.

tekst za: radiokielce.pl