Modlitwa za zmarłych kanoników kieleckich

Ostatni dzień oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych to tradycyjny czas modlitwy za zmarłych kanoników kapituły katedralnej. Obecni kanonicy odprawili w ich intencji nieszpory oraz Eucharystię. Nabożeństwom przewodniczyli kieleccy biskupi.

– Niech ta Najświętsza Ofiara, którą sprawujemy w murach czcigodnej bazyliki będzie źródłem potrzebnych łask dla księży kanoników tutejszej kapituły, którzy w ciągu wieków odeszli do wieczności, a także wszystkich naszych braci i sióstr, którzy modlili się w murach tej świątyni – powiedział na początku Mszy św. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który przewodniczył liturgii.

W homilii ks. Karol Zegan, kanonik gremialny i proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, podkreślił, że służba Chrystusowi często wymaga poświęceń. – Nie można być człowiekiem połowicznego oddania się, bez całkowitego uwolnienia się od wszystkich więzów.  „Kto z was nie wyrzeknie się wszystkiego, nie może być moim uczniem”. Te słowa Chrystusa skierowane są do wszystkich – zarówno tych, którzy rozeznają osobiste powołanie, jak i tych, którzy idą drogą kapłaństwa czy małżeństwa i podejmują decyzje życiowe. Każdy, jeżeli chce być uczniem Chrystusa, musi być gotowy na to,  że jeśli za nim pójdzie, to musi wypełniać zadania i zobowiązania, które niekiedy wymagają cierpienia i bólu. Jeśli naprawdę posiadamy wiarę, nigdy pośród trudności nie będziemy czuli się nieszczęśliwi, ale będziemy potrafili pomimo trudności kochać innych i służyć Chrystusowi – podkreślił kapłan.

Wszystkim uczestnikom Eucharystii za wspólną modlitwę podziękował dziekan kapituły, ks. prałat Tomasz Rusiecki. – Pod przewodnictwem Pasterza Kościoła kieleckiego razem z biskupami pomocniczymi,  mogliśmy wypełnić obowiązek, wynikający z chrześcijańskiej, kapłańskiej i ludzkiej miłości oraz pamięci przed Bogiem, modląc się za naszych zmarłych braci – powiedział.

Kapituła katedralna istnieje od średniowiecza. Według źródeł historycznych krakowski biskup Gedko w 1171 r. ufundował w Kielcach nową świątynię, przenosząc do niej kanoników działających już wcześniej przy kościele pw. św. Wojciecha. Obecnie kapituła liczy 12 kanoników gremialnych. Ich obowiązkiem jest uczestnictwo w uroczystych liturgiach pod przewodnictwem biskupa w bazylice katedralnej, a także prowadzenie działalności związanej z odkrywaniem i promowaniem historii katedry oraz troska o jej zabytki.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia ks. Karola Zegana