Msza pod niebem - bł. Karol de Foucauld w Brzezinach

W czwartek, 15 sierpnia 2019 r. w Parafii Brzeziny świętowano uroczystość odpustowa – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W ten piękny dzień do grona niebiańskich patronów dołączył kolejny, bł. Karol de Foucauld.

Relikwie ks. proboszczowi Józefowi Knapowi przekazał ks. Dariusz Węgrzyn - pochodzący z Parafii Bilcza - podczas Sumy Odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym. Zostały one umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu w kształcie kontynentu afrykańskiego z podobizną błogosławionego. Relikwie przybyły do Brzezin aż z Algierii.

Błogosławiony Karol żył na przełomie XIX i XX w. Po okresie odejścia od Boga, nawrócił się i wstąpił do zakonu trapistów. Odkrył jednak, że jego powołanie ma mieć szczególny charakter i za zgodą przełożonych zamieszkał na Saharze wśród ludu Tuaregów. Oddał się ewangelizacji i kontemplacji. Pragnął założyć wspólnotę Małych Braci Jezusa. Niestety nie doczekał tego. Zginął postrzelony w 1916 roku. Jego pustelnia została splądrowana, a Najświętszy Sakrament rozrzucony po ziemi. Gdy Jego ciało zostało znalezione, obok zobaczono także Ciało Jezusa.

Oprawę sumy odpustowej przygotował Chór Parafialny oraz Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy. Podczas homilii ks. Węgrzyn pokazał ważne momenty w życiu bł. Karola, w których obecna była Matka Boża. Przypomniał także, że jeśli ktoś pozna i pokocha Jezusa to nie może Go nie głosić innym.

Mszę polową zakończyła procesja wokół kościoła oraz ucałowanie relikwii nowego patrona. Tego dnia razem z Matką Bożą i bł. Karolem parafianie z Brzezin i goście wpatrywali się w Niebo, gdzie jest nasz dom, do którego każdy z nas powinien powrócić. Abyśmy tylko tego zawsze szczerze pragnęli.