Msza św. w intencji biskupa Czesława Kaczmarka w 59. rocznicę śmierci

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przypadła 59. rocznica śmierci Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka. Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w kieleckiej katedrze w intencji Niezłomnego Pasterza.

Najświętsza Ofiara odprawiona została przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

– Gromadzimy się na Eucharystii, aby zgodnie z radą Maryi z Kany Galilejskiej „Uczyńcie wszystko, co Mój Syn wam powie” wsłuchiwać się w Jego Boże Słowo, aby wypełniać chrześcijańską misję ludzi ochrzczonych. Chrześcijanin to ten, który przekazuję wiarę. Tego nas uczył biskup Czesław Kaczmarek. Módlmy się za bohaterskiego biskupa kieleckiego, ofiarę komunistycznych prześladowań – mówił biskup Jan Piotrowski.

Biskup Czesław Kaczmarek urodził się 16 kwietnia 1895 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1922 roku w diecezji płockiej. W 1938 roku został mianowany biskupem kieleckim. Zaangażował się w wyjaśnienie sprawy pogromu kieleckiego, powołał do tego celu komisję. W 1951 roku został aresztowany pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz Stolicy Apostolskiej, faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami i kolaboracji. W rzeczywistości powodem był opublikowany raport, który winą za pogrom obarcza służby specjalne NKWD. Wielokrotnie torturowany, podczas pokazowego procesu przyznał się do win.

W 1955 roku udzielono mu półrocznej przerwy w odbywaniu kary ze względów zdrowotnych. Rok później skierowano go do klasztoru w Rywałdzie Królewskim. 30 marca 1957 roku prokuratura umorzyła śledztwo wobec biskupa z powodu braku dowodów. Trzy dni później wrócił do Kielc.

Wyczerpanie, spowodowane wielokrotnymi procesami i więzieniem, pogorszyło stan zdrowia hierarchy. Zmarł 26 sierpnia 1963 roku. W 1990 roku został pośmiertnie uniewinniony i zrehabilitowany. W listopadzie 2007 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

tekst za: em.kielce.pl