Msza za zmarłych kanoników kapituły katedralnej

Biskupi diecezji kieleckiej oraz kanonicy kapituły katedralnej modlili się za swoich zmarłych poprzedników podczas Mszy św., odprawionej 12 listopada 2020 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Poprzedziły ją uroczyste nieszpory.

Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, koncelebrowali ją biskupi pomocniczy, kanonicy kapituły katedralnej oraz księża posługujący w parafii katedralnej. Na początku dziekan Kapituły, ks. prałat Tomasz Rusiecki, przypomniał jej historię. Nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 850-lecia katedry.

- Od 1171 roku istniała tu kapituła, najpierw kolegiacka, a od powstania diecezji kieleckiej w 1805 - katedralna. Kapituła katedralna modli się dziś, wraz ze swoim biskupem diecezjalnym oraz biskupami pomocniczymi, za swych zmarłych członków. Modlitwa za zmarłych jest wyrazem wiary oraz troski o zbawienie tych, którzy odeszli - powiedział ks. Tomasz Rusiecki.

Homilię wygłosił kustosz Kapituły Katedralnej, ks. prałat Dariusz Gącik. Porównywał on Kościół do biblijnej Arki Noego, a posługę kapłańską do funkcji sternika.

- Dziś przedmiotem walki każdego człowieka jest życie wieczne. Pomoc możemy znaleźć w arce, którą jest kościół. Jest on dla nas ratunkiem i ocaleniem. Jak arka, płynie po wodach śmierci do ocalenia. Ci, za których się dziś modlimy, biskupi i księża, znaleźli swoje miejsce w tej arce. Pomimo swoich niedoskonałości, zostali jej sternikami, otwartymi na powiew Ducha Świętego - powiedział ks. Dariusz Gącik.

Na koniec Mszy odśpiewano modlitwy, które zwyczajowo odprawia się podczas procesji na cmentarzach przy grobach kapłanów.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Dariusza Gącika i galeria zdjęć