Nabożeństwa ekspiacyjne w kościołach

W niedzielę, 11 stycznia 2015 r. we wszystkich kościołach naszej diecezji zostało odprawione nabożeństwo ekspiacyjne połączone ze śpiewem Suplikacji – jako przeproszenie za sprofanowanie Najświętszego Sakramentu w kościele w Solcu-Zdroju.

Do bulwersującego zbezczeszczenia Najświętszego Sakramentu doszło w kościele św. Mikołaja w Solcu-Zdroju, gdzie 5 stycznia 2015 r. rano księża stwierdzili włamanie oraz rozsypanie hostii w różnych częściach kościoła. „W miejscu wyrwanej z muru skarbony ułożony był kształt krzyża w typie krzyża św. Andrzeja, z noża i hostii” – mówi ks. proboszcz Mirosław Tomasik.

„Dla nas wierzących Eucharystia jest największą świętością i Jej profanacja napełnia nas wielkim bólem” – napisał w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski, przekazując diecezjanom informację o włamaniu do kościoła parafialnego w Solcu-Zdroju.

Biskup przypomina, iż zgodnie z kanonem 1367 Kodeksu Prawa Kanonicznego każdy, kto postacie konsekrowane porzuca, albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej.

„Ufamy, że miłosierny Bóg przyjmie nasze modlitwy wynagradzające i przebaczy tym, którzy dopuścili się profanacji” – pisze ordynariusz kielecki.

Policjanci prowadzili postępowanie operacyjne w kościele – spisali protokół, zabezpieczyli ślady. Trwa dochodzenie.

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego