Nagroda dla Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie

Obradująca pod honorowym przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego postanowiła jednomyślnie, że nagrodę za rok 2023 otrzyma Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie – czytamy w oficjalnym komunikacie Kapituły Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego z dnia 9 listopada br.

Nawiązując do wydarzeń po 1981 r., kiedy zintensyfikowały się działania władz komunistycznych mające na celu wyeliminowanie symboli religijnych z przestrzeni publicznej, w tym ze szkół i uczelni, „Kapituła uhonorowała odwagę w walce o wolność wyznawania wiary, o honor i godność młodych ludzi”. „Wielomiesięczna walka o przywrócenie krzyży w szkołach we Włoszczowie doprowadziła do strajku okupacyjnego. Przeciw młodzieży władze komunistyczne uruchomiły cały aparat przemocy. Dwóch katechetów skazano na bezwzględne więzienie, młodzież wyrzucano ze szkoły i wcielano do wojska, nauczycieli pozbawiano pracy, rodziców zastraszano” – przypomniano w komunikacie.

Kapituła podkreśliła, że nagroda dla szkoły we Włoszczowie jest symbolicznym uhonorowaniem starań wszystkich szkół, „które przed 40. laty w całej Polsce upomniały się o podstawowe prawa człowieka”. „Tą Nagrodą Kapituła dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom, że pamięć o wielkiej historii z tamtych lat jest żywa i pamiętana w życiu szkoły” – napisano.

Wręczenie nagrody zaplanowano na luty 2024 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Ogólnopolska Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, przyznawana jest od 2004 r. osobom i instytucjom, których postępowanie dowodzi, że działania podejmowane nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach mogą przynieść dobre efekty. Wśród laureatów nagrody są m.in. kard. Józef Glemp i abp Henryk Hoser.

BP KEP